Monetáris- és fiskális stimulusok, a pandémia okozta visszaesésből történő erőteljes visszapattanás, hosszan tartott alacsony kamatszintek. Milyen hatással voltak mindezek az S&P 500 tőzsdeindex mozgására? 2018 év elejétől vizsgáltam az indexet – melyben az adatokat két részre bontottam a 2018-2019-es és a 2020-tól napjainkig tartó időszakra – arra keresve a választ, hogy vajon milyen hullámok mentén mozog az amerikai tőzsde, lehet-e belőle következtetést levonni a jövőre vonatkozóan?
Erre a vizsgálatra a technikai elemzésben jártasak számára ismerős eszközt, a „Zig-Zag” nevű indikátort hívtam segítségül,
amely egy általam meghatározott korrekciós mértékig (ez esetben 3 százalék) rajzolja fel a csökkenő és növekvő hullámokat a chartra. Vagyis addig méri a csökkenéseket/emelkedéseket, amíg 3 százalékos ellenkező irányú mozgás be nem következett. Ha megvizsgáljuk ezeknek a hullámoknak az amplitúdóját és hullámhosszát, majd ezeknek az eloszlását, akkor a következőt tudjuk elmondani:
Átlagosan, a 3 százalékos korrekció nélküli emelkedések, mind a két vizsgált szakaszban 9 százalékra tehetők. Az első szakaszban átlagosan egy emelkedő hullám 43 napig tartott. A csökkenő hullámok átlagosan mínusz 6 százalékra tehetőek és átlagosan 17 napig tartottak. Ezzel szemben a második szakaszban figyelemre méltó a hullámok hosszának csökkenése. Emelkedő hullámok átlagosan 24 napig, míg a csökkenő hullámok, mindössze 6 napig tartanak! Miközben gyakorlatilag ugyanúgy 9 százalékot emelkedik és 6 százalékot csökken az index.
Az aktuális emelkedő hullám – ahol nem volt nagyobb visszaesés 3 százaléknál – már 51 napja tart.
És ha a rövid egy és három napos hullámokat is kivesszük az átlagból, akkor is az emelkedő hullámok átlagos időtartama 35 napra tehető. Ezek alapján az emelkedő trend támogatott és érvényes, de a potenciális kifáradás jelei elkezdtek megjelenni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.