A földgáz rekordmértékű drágulása miatt Nagy-Britanniában az éveleji 70-ről iparági források szerint 10-re csökkenhet az energiaellátó vállalatok száma, bár az egyik vezető cég topmenedzsere szerint még ez a becslés is optimistának tűnik.
A helyzet odáig fajult, hogy a kormány már államilag támogatott gyorshitelekkel segítené a szektor talpon maradását. A gazdasági miniszter hétfőre válságtanácskozást hívott össze az ágazati vezetőkkel.
Az Egyesült Királyság hatodik legnagyobb energiavállalata, a Bulb mentőcsomagot kért a napokban, míg négy kisebb vállalat várhatóan a közeljövőben csődbe megy, miután tevékenységükét az elmúlt hetekben beszüntették – írja a BBC.
Közülük az edinburgh-i People's Energy mintegy 350 000 háztartást és 1000 vállalkozást látott el gázzal és árammal, a dorseti Utility Pointnak pedig 220 000 ügyfele volt. Vélhetően további áldozatok is lesznek, hiszen az Oil & Gas UK csoport szerint a gáz nagykereskedelmi ára január óta 250 százalékkal, az utóbbi hetekben pedig 70 százalékkal nőtt.
A szigetországban egyébként, ha egy energiaszolgáltató csődbe megy, az Ofgem hatóság gondoskodik a háztartások változatlan feltételekkel történő ellátásáról. Most azonban vonakodnak az új ügyfelek átvételétől a még működőlépes cégek. Az államilag támogatott hitelekkel ezért a vállalatokat az ügyfelek átvállalására is ösztönöznék.
Nick Butler, a londoni King's College professzora a BBC-nek elmondta, hogy az Amerikából, Oroszországból és az Északi-tengerről érkező gázmennyiség csökkenése, valamint az elégtelen brit tároló kapacitás egyaránt közrehatott a krízis kialakulásában.
A kormány nem fordított elég gondot az energiabiztonságra
– tette hozzá.
Minden figyelem a klímaváltozásra irányul, ám egyelőre nagyon függünk az olajtól és a gáztól.
A probléma összefügg a kis energiakereskedő cégek mértéktelen elszaporodásával is az elmúlt években, amit eddig a szabadpiac diadalaként üdvözöltek. A nagy vállalatokkal szemben ugyanis jellemzően megspórolták a biztosítási és fedezeti ügyletek megkötését.
A kormány felmérése szerint a gazdasági ágazatok közül az energiaigényes műtrágya-ipar a leginkább érintett. Emiatt viszont csökkenhet a gyártási folyamat melléktermékeként keletkező ipari szén-dioxid mennyisége is, amit az élelmiszerek előállításához és tárolásához használnak fel. Az Iceland élelmiszer-kereskedelmi vállalat vezetője már a szupermarketek ellátásáért aggódik.
Nem is alaptalanul, mivel szintén a mai napon nyilatkozta Nick Allen, a brit húsfeldolgozók szövetségének vezetője a Skynews-nak, hogy brit vágóhidak sora állhat le napokon belül, mert kifogynak az állatok leölésekor használt és a tartósításhoz szükséges ipari szén-dioxidból, azaz szárazjégből. CO2 nélkül egyetlen húsfeldolgozó sem tud működni – fűzte hozzá.
Az állatok a farmokon maradnak, a brit sertéshús és baromfi pedig eltűnik a polcokról
– figyelmeztetett Allen. A londoni kabinet nevében James Cleverly külügyminiszter reagált, aki hangsúlyozta, hogy a kormány elsődleges feladatának tartja a brit élelmiszeripart fenyegető veszély elhárrítását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.