A piros sávba csúszott az amerikai részvényalapok hozama a harmadik negyedévben, hat egymást követő, nyereséggel záruló negyedév óta először. A részvénykitettséget adó befektetési eszközök átlagosan 1,52 százalékos veszteséget könyveltek el a Refinitiv Lipper adatszolgáltató friss statisztikája szerint.
A befektetőknek mostanában bőven volt okuk aggodalomra, idegeiket az újra emelkedő pandémiás megbetegedések száma és az inflációs aggodalmak mellett a kínai ingatlanfejlesztő óriás Evergrande bedőlése is borzolhatta.
A kockázatosabb eszközöktől főleg szeptemberben igyekeztek megszabadulni, a múlt havi, átlagosan 3,57 százalékos hozameső 2020 márciusa óta az amerikai részvényalapok leggyengébb teljesítménye, és közel egy év óta az első negatív hozamú hónap.
Az adatszolgáltató saját besorolásán alapuló hét nagy kategóriája közül egyedül az árupiaci részvényalapok tudtak pozitív, átlagosan 4,77 százalékos hozamot felmutatni, megelőzve a 0,02, illetve 0,77 százalékos ereszkedést mutató alternatív és vegyes részvényalapokat. A teljes részvénypiaci univerzum legjobban teljesítő kategóriája is az árupiaci szegmensből került ki, az energiahordozókba fektető alapok ugyanis 12,6 százalékos átlaghozamot hoztak, az olajár ralijától is fűtve.
A legnagyobb visszaesést a hét makrokategória közül a külföldi részvénypiacokba fektető alapok szenvedték el, átlagosan csaknem 3 százalékos árfolyamveszteségük volt.
Az egyes régiós alapok teljesítménye között azonban ég és föld a különbség. A szabályozói szigorítások és az ingatlanpiaci lufi kidurranása miatt a kínai részvényalapokkal átlagosan több mit 13 százalékot bukhattak a befektetők, miközben az indiai részvényportfóliók majdnem 11 százalékkal felértékelődtek az utóbbi három hónapban.
Az Egyesült Államokban bejegyzett hagyományos befektetési alapokba – az ETF-ek nélkül – július és szeptember között 46,3 milliárd dollár friss tőke érkezett. A részvényalapokból 35,4 milliárd dollárnyit váltottak vissza, ezen belül leginkább az amerikai részvénykitettségüket építették le – 61,2 milliárd dollárral –, a külföldi részvényekbe fektető alapokat ugyanakkor 25,8 milliárdos tételben vásárolták. A kötvényalapok kifejezetten erős negyedéven vannak túl, 81,6 milliárd dolláros nettó értékesítéssel, miközben a pénzpiaci alapok elhanyagolható, mindössze 63 millió dolláros többlettel zártak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.