BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közintézmények fizették a kínai bitcoinbányászok villanyszámláját

A bitcoinbányászat rendkívül sok áramot használ, de ez nem probléma, ha más fizeti a számlákat.

Miután Kína komolyan elkezdett lecsapni a kriptovaluták bányászaira, kiderült, hogy sokan a közintézmények áramát használták az energiaigényes tevékenységhez, miközben az országot áramhiány sújtja – írja a Bloomberg.

Fotó: Shutterstock

Csöcsiang és Csiangszu tartományok úgy próbálnak tenni az illegálissá vált tevékenység ellen, hogy napvilágra hozták, sokan állami intézmények – hivatalok, egyetemek, kutatóintézetek vagy épp állami tulajdonú cégek – erőforrásait használják a bányászathoz.

Csiangszu tartomány 4500 illegális bányászathoz használt IP-cím ötödénél találta azt, hogy azok közintézményekhez tartoznak, ami napi 260 ezer kilowattóra áramfelhasználásnak felelt meg a híradások szerint.

A kriptobányászok általában felszerelésüket a felhőben létrehozott, számos bányászt összegyűjtő szolgáltatókhoz linkelik, ami ugyan növeli a bevételekhez szükséges blokkok megtalálásának az esélyét, ám a nyomozókat elvezetheti a gépek fizikai helyéhez.

Csöcsiang tartomány kormánya a közösségi médiában hozta nyilvánosságra közleményét a bányászokkal szembeni fellépéséről, mely lehetővé tette a lefoglalt felszerelésről készült fotók közzétételét is. A közlemény szerint 184 IP-cím volt köthető állami erőforrások felhasználásához. A közlemény kiemeli, hogy a hardverek gyors fejlődése és a számítási kapacitások kegyetlen versenye óriási energiahasználatot eredményezett, ami az energiaimportra szoruló tartomány karboncsúcs- és karbonsemlegességi céljaival szöges ellentétben áll.

A szén hiánya miatti szűkös áramkészletek Kína számos részét érintik a múlt hónap óta, csökkentve a világ második legnagyobb gazdaságának kilátásait. Noha a bányászat jelentős mennyiségű energiát használ, Csiangszu bányászai csupán a tartomány áramfelhasználásának 0,01 százalékát adták 2020-ban. Ez ugyanakkor nem meglepő, hiszen a Csöcsianggal közösen a kínai gazdasági termelés több mint 16 százalékát adó, ipari központnak számító tartomány nem tartozik a különösen fontos bitcoinbányászati központok közé Kínában. Az országban a kriptobányászat hagyományosan nyáron Szecsuánban, télen Hszincsiangban volt erős, mielőtt megkezdődött annak állami felszámolása.

Peking igyekszik meggyőzni a közvéleményt arról, hogy mindent megtesz az áramellátás és a fűtés biztosítása érdekében. A múlt hónapban a kínai hatóságok az összes kriptotranzakciót betiltották, és a bányászat felszámolásába kezdtek.

Ennek részeként utasították a helyi hatóságokat az abnormális áramfelhasználás vizsgálatára, hogy a kriptobányák bezárását felgyorsítsa.

A bányászat elleni fellépés hatására a bányászok egyre nagyobb hányada hagyja el az országot, melynek nyertesei a Cambridge Centre for Alternative Finance adatai szerint az Egyesült Államok, Kanada, Oroszország és Kazahsztán, mely államok mind jelentősen növelték a bitcoinbányászat intenzitásának mérésére használt hashrate-értéküket. Ugyanakkor ennek nem mindenki örül, Irkutszk tartomány kormányzója például már megkongatta a vészharangot a tartomány energiafelhasználásnak 159 százalékos növekedése miatt. A látványos fogyasztásbővülés leginkább a támogatott lakossági áramárnak köszönhető a térségben.

A kriptoeszköz árfolyama időközben közelít a tavaszi csúcshoz, a 60 ezer dolláros szintet ostromolja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.