Nem a forintról szól a történet, mégis lépéskényszerbe kerülhet a jegybank
– mondta a VG-nek Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Hozzátéve: az összes feltörekvő devizát adják, melynek elsődleges oka a dollár erősödése, ami azzal magyarázható, hogy egyre többen spekulálnak a Fed szigorítására. És erre tett rá még egy lapáttal az EKB-elnök hétvégi nyilatkozata, hogy egyelőre nem kíván szigorítani a monetáris politikán.
Hétfőn délelőtt az euró-forint már 370 felett is járt, s 370,22-nél új történelmi csúcsot állított be, majd 369 alá süllyedt a jegyzés.
Technikai alapon a 370-es lélektani szint felett s a historikus csúcson túl egy Fibonacci-szint rajzolható potenciális ellenállásként 373,15-nál.
A negatív divergencia továbbra is fennáll az RSI indikátor és az árfolyam között, de a feltörekvő piaci devizákon erőteljes a nyomás, ezért a csütörtöki egyhetes betéti tenderen újabb kamatemelésre lehet szükség. Varga Zoltán szerint 30–50 bázispontos kamatemelés segítene, hogy magához térjen a forint.
Emellett az is jelentősen csökkentené a feltörekvő devizákra nehezedő nyomást, ha Biden elnök a jelenleginél óvatosabb monetáris politikát szorgalmazó Lael Brainard Fed-kormányzót jelölné az amerikai jegybank szerepét betöltő pénzügyi szervezet élére. A Wall Street Journal szerint a jelölés már a héten esedékes. És a fogadóirodák szerint 60 százalék az esélye, hogy a mostani Fed-elnök, Jerome Powell hosszabbíthat, míg 40 százalékot adnak Brainard asszonynak. Az elnöki tanácsadók azonban megosztottak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.