Enyhe csökkenéssel indult a kereskedés a főbb nyugat-európai részvénypiacokon pénteken, a befektetők óvatosak, még mindig mérlegelik a nagy jegybankok e heti döntéseinek hatását, miközben már az amerikai munkaügyi minisztérium októberi foglalkoztatottsági jelentését várják.
Az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 0,01 százalékkal esett.
A mutatók azonban felfelé vették az irányt, a kereskedés első tíz perce után Londonban 0,16, Párizsban 0,14, Milánóban 0,20, Madridban pedig 0,01 százalékos nyereségben állt a mutató. Frankfurt volt a kivétel, ahol 0,09 százalékos mínuszban toporgott a DAX-index.
Az euró 1,1561 dolláron forgott a nemzetközi bankközi devizapiacon péntek délelőtt kilenc órakor, 0,07 százalékkal erősödött az előző napi záráshoz képest.
A brit jegybank meglepte a befektetőket azzal, hogy nem módosította mennyiségi enyhítési programjának célösszegét és alapkamatát csütörtökön, bár a monetáris tanács mindkét kérdésben megosztottan szavazott. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve jelezte, hogy „türelmesen” kivárhat a kamatemelési ciklus elindításával, de megkezdte a havi 120 milliárd dolláros keretösszegű pandémiás eszközvásárlási program leépítését. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke pedig ismét világosan közölte, nagyon nem valószínű, hogy jövőre kamatot emeljen az euróövezeti jegybank.
A központi bankok óvatosan haladnak a monetáris politika normalizálásának útján, hogy minél több időt hagyjanak a gazdaságoknak a koronavírus-járvány csapásaiból való kilábalásra. Az óvatosság különösen indokolt lehet Európában, mivel számos országban rekordszintre nőtt a betegek száma.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedik, miután a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamait és szövetségeseiket, köztük Oroszországot magában foglaló OPEC+ csoport szakminiszterei úgy döntöttek, az eredeti tervnek megfelelően továbbra is csak napi 400 ezer hordóval növelik a kitermelést minden hónapban.
A januári határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,15 százalékos pluszban, 80,66, a decemberi szállítású WTI pedig 0,60 százalékos nyereségben, 79,28 dolláron forgott kilenc órakor.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,27 százalékkal, 1796,30, a decemberi szállítású aranyé pedig 0,26 százalékkal, 1798,10 dollárra emelkedett a New York-i árupiacon.
Csütörtökön emelkedéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek. London 0,43, Frankfurt 0,44, Párizs 0,53, Madrid 0,10, Milánó pedig 0,54 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,41, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,32 százalékkal emelkedett. Az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 0,55 százalékkal nőtt.
New Yorkban a Dow Jones ipari átlag 0,09 százalékos mínuszban, míg az S&P 500-as mutató 0,42, a NASDAQ-piac összetett mutatója pedig 0,81 százalékos pluszban zárt. A határidős indexek enyhe csökkenést valószínűsítenek péntekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.