Alaposan feladta a leckét a piac a Magyar Nemzeti Banknak
– mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője a VG-nek a csütörtök délelőtti újabb forintgyengülés kapcsán, amellyel féléves mélypontra gyengült a magyar deviza.
Egy euróért 365,89 forintot is kellett fizetni.
Borítékolható volt, hogy hatalmas spekulációs nyomás nehezedik majd a Magyar Nemzeti Bankra, miután az utolsó két alapkamat-emelés mértékét – a korábbi 30 bázispontos növelések után – 15 bázispontra csökkentette – tette hozzá az elemző.
Ráadásul a devizakereskedők szeme előtt most már ott lebeg a lengyel és a cseh minta is, amelyek drasztikus kamatemelésről szólnak, így Török Zoltán szerint az sem sokat segítene, ha a monetáris tanács jövő kedden visszatérne a 30 bázispontos emelésekhez.
A megoldás csak az erős forint lehet, ahhoz pedig egy nagyjából 100 bázispontos emelésre lenne szükség kedden – vélte az elemző, aki kitért az üzemanyagárak befagyasztására is. Eszerint a kormány döntése, amellyel elrendelte, hogy a benzinkutaknál nem kérhetnek 480 forintnál többet a benzin és a gázolaj literjéért, átírja ugyan az inflációs pályát, ám a forintgyengülés problémájára csupán egyfajta sebtapaszként szolgál.
Török Zoltán a VG kérdésére megerősítette, hogy a forint csütörtöki gyengülésében – a hazai árindex alakulásán túl – nagy szerepet játszik a vártnál nagyobb mértékű amerikai infláció is. Az Egyesült Államokban ugyanis októberig éves bázison 6,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak a szeptemberi 5,4-es adat után, miközben a piaci konszenzus előzetesen csak 5,8-del számolt. Ennek következtében pedig a befektetők dollárvásárlásokba fogtak, míg az eurótól és a feltörekvő piaci devizáktól szabadulni igyekeztek.
A Raiffeisen vezető elemzőjéhez hasonlóan a Commerzbanknál is úgy látják,
egy 100 bázispontos kamatemelés sem lenne eltúlzott a kedélyek csillapítására,
hiszen az októberi 6,5 százalékos éves inflációs mutató Magyarországon is meghaladta a 6,2-es várakozásokat.
A német bank arra is utalt, hogy az egekbe szökő árak mögött nemcsak az üzemanyagok, hanem legalább annyira a nyersanyagok drágulása is meghúzódik, arról nem is beszélve, hogy a forint euróval és dollárral szembeni leértékelődése is visszahat az importárak elszállása révén a fogyasztóiár-indexre.
Így aztán – folytatja a Commerzbank – az
az az elképzelés, hogy az infláció december elején a bázishatás és egyebek miatt tetőzni fog, meglehetősen gyenge érvnek tűnik.
Az MNB minden bizonnyal növekvő nyomás alá kerül, hogy keddi ülésen a minimális 15 bázispontnál nagyobb mértékben emelje a kamatokat.
Világszerte hasonló vitákat vált ki az elszabaduló infláció a központi bankok és az elemzőházak között. Míg Jerome Powell, a Fed és Christine Lagarde, az EKB elnöke, valamint a jegybanki vezetők jelentős része – köztük Matolcsy György is – átmeneti jelenségnek tartja a rohanó árakat, a kereskedelmi bankok szerint ez már egy túlhaladott nézet.
A Commerzbanknál például a román jegybankot is túl visszafogottnak tartják, hiszen a piac által várt 50 helyett hétfőn mindössze 25 bázisponttal, 1,75 százalékra növelte keleti szomszédunk az irányadó alapkamatot. Hiába indokolták Bukarestben az óvatos lépést a kormányalakítási nehézségekkel és azzal, hogy a Covid negyedik hulláma veszélybe sodorta a gazdasági növekedést, mindez a piacot nem hatotta meg, és maradt az alapvetően elégedetlen hangnem a monetáris vezetéssel szemben.
A jegybankok persze másutt is tisztában vannak a járvány után újra beinduló gazdasági növekedés törékenységével, míg a globális pénzpiaci szereplők szeretnének végre reálhozamot látni kötvénypiaci befektetéseik után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.