A tartósan magas infláció és az alacsony szinten ragadt amerikai kötvényhozamok kombinációja felértékeli a tengerentúli irodapiacot, amennyiben a beruházások olcsón finanszírozhatók, a bérleti díjakat viszont fűti az áremelkedés. Bár még mindig jellemző a home office és a hibrid foglalkoztatás, s a koronavírus omikron-mutációja is késleltetheti az irodákba való visszatérést, a nagy alternatívalap-kezelők most óriási téteket tesznek az irodapiacra.
Komoly feltűnést keltett, hogy az Oak Hill Advisors alap ellenőrző részesedést vásárol egy új, 55 emeletes chicagói irodatoronyból.
A megállapodás 1 milliárd dollárra értékeli a North Wacker Drive 110 fölé magasodó, másfél millió négyzetméteres ingatlant. A felhőkarcoló 2020 októberében nyílt meg hatalmas előcsarnokkal, számos étkezési lehetőséggel és egy másodlagos légszűrő rendszerrel, amelyet a világjárvány alatt építettek be. Jelenleg a kihasználtsága 85 százalékos, s a bérlők között találjuk a Bank of Americát és a Morgan Lewis ügyvédi irodát. A jövőre záruló üzletet azért kíséri kiemelt figyelem, mert chicagói ingatlanért a járvány kezdete óta nem fizettek ennyit. Úgy tűnik, hogy a nagyszerű kilátással és a legmodernebb légszűréssel rendelkező, csúcskategóriás ingatlanok vonzzák a bérlőket, akik keresik a módját, hogy visszacsalogassák a munkavállalókat az irodatornyokba.
A The Wall Street Journal idézi a chicagói ingatlant forgalmazó Howard Hughes vezérigazgatóját, David O’Reillyt, aki korábban elemzőknek azt mondta: nem az első vevőt keresik, hanem kivárják a megfelelő árat ajánló vásárlót. Az Oak Hill azóta aktív vásárló az irodapiacon, amióta tavaly új ingatlanüzletágat alapított Matt Bornstein, a Deutsche Bank kereskedelmi ingatlanos egységének korábbi globális igazgatója vezetésével. Nincs egyedül a piacon az Oak Hill, és nemcsak Chicagóban lódult meg a felhőkarcolók iránti kereslet. Egy másik alapkezelő, a Blackstone most New Yorkban folytat előrehaladott tárgyalásokat egy kétéves irodatorony, a One Manhattan West 49 százalékos részesedésének megszerzéséről.
Ez az üzlet még izgalmasabb, hiszen ezt a felhőkarcolót 2,85 milliárd dollárra értékelik.
A magántőke-társaságok feltűnő aktivitása a kereskedelmi ingatlanok piacán azokat az elemzői prognózisokat erősíti, amelyek nem számolnak az infláció gyors letörésével.
Pontosabban nem veszik komolyan az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed héjaszólamait abból a történelmi tapasztalatból kiindulva, hogy az elmúlt évszázadban csak kétszer maradtak le tartósan az államapapír-piaci kamatok az inflációtól, mégpedig a két világháború utáni időszakban. És mindkét peridusban a mostanihoz hasonló volt még két peremfeltétel, mégpedig az elszaladt államadósság és a laza monetáris politika. Márpedig ilyen szituációkban az Egyesült Államok sosem az adósság visszafizetésére törekedett, hanem mindig a gazdaság refinanszírozása és az adósság elinflálása irányába mozdult. Ha most is ez történik, az tágas mozgásteret biztosíthat az ingatlanfejlesztőknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.