Tartósan fennmaradhatnak a magas olaj- és gázárak a világpiacon: a nyersolaj világpiaci ára az idei első fél évben 80–90 dollár között alakulhat, ám ez a szint az év második felében akár tovább is emelkedhet az olajpiacot jelenleg jellemző túlkínálat eltűnésével, illetve az omikron vírusvariáns terjedése ellenére is magas szinten mozgó kereslettel – mondta Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője az Erste Befektetési Zrt. és a Random Capital Zrt. mai közös sajtótájékoztatóján.
A szakértő szerint az év második felére a hordónkénti százdolláros olajár sem elképzelhetetlen, ami reálértéken már magasabb, mint a korábbi csúcsok, az amerikai fizetőeszköz számottevő erősödése miatt.
Ami a gázpiacot illeti, Pletser Tamás emlékeztetett arra, hogy az európai gázpiacon a tavaly év végi nyomás ugyan mostanra enyhült valamelyest, az árak továbbra sem nevezhetők alacsonynak, most a 2020-as átagár hat-hétszeresén folyik a kereskedés. Az európai gázkereslet emelkedése közben folytatódhat a gazdasági kilábalás és az atom-, illetve szénerőművek leállítása miatt. Az energiaárakban – emelte ki – a legnagyobb felfelé mutató kockázatot az idén egy esetleges ukrán–orosz konfliktus jelenti, míg jelentősebb árcsökkenést a járvány egy újabb nagyobb, a gazdaságokat visszafogó hulláma eredményezne.
A szakértő szerint az olaj- és gázipari részvények továbbra is alulárazottak, így a kisbefektetőknek is érdemes ezekben gondolkodni,
de a német atomerőművek bezárása miatt megéri nukleáris energiával foglalkozó francia és kanadai cégek papírjait vásárolni, illetve a megújuló energiaforrások területén is több jó befektetési lehetőség kínálkozik.
Varga Ádám advisory desk és termékfejlesztési vezető szerint az inflációs nyomásra reagáló jegybanki szigorítások ellenére továbbra is jelentős szabad pénzmennyiség keresi a helyét a világban, így a részvénypiacon továbbra is van tér a növekedésre. A szakértő szerint az idén azokra az értékalapú (value) cégekre érdemes figyelni, amelyek inflációs környezetben képesek áremelést érvényesíteni a fogyasztóknál. Ami pedig az egyes szektorokat illeti, Varga Ádám szerint az ipar, a technológia, a fogyasztás és – csillapodó járvány esetén – a turizmushoz köthető iparágak lehetnek érdekes célpontok. A szakértő szerint az idén is van potenciál az ESG-, vagyis a társadalmi és környezeti hasznosságot figyelembe vevő részvényekben: az Ersténél egyébként a fenntarthatósági befektetés kiemelt terület, amit az is mutat, hogy az ESG-befektetések aránya eléri a 10 százalékot, szemben a piac másfél százalékos átlagával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.