Amikor az azóta is ismeretlen Satoshi Nakamoto közzétette a bitcoinról szóló javaslatát, majd később az annak működtetését szolgáló szoftvert, az egyik fő erénye az új digitális pénznek az lett volna, hogy független az államtól és a központi bankoktól, árfolyamát ezek a szereplők nem tudják manipulálni.
Ugyancsak fontos szerepet kapott és hasonló célt szolgált a bitcoinok programozott szűkössége is, mely azóta sem változott, bitcoinból továbbra sem létezhet 21 milliónál több darab – leszámítva persze a kezdeti időket, amikor egy hibát kihasználva 2010-ben két címre is 92 milliárd bitcoin érkezett, igaz ezt a hibát gyorsan javították és a blokkláncnak ezt a tranzakciót tartalmazó ágát elhagyták.
Az azonban már a kezdetektől vitatott, hogy az elektronikus fizetőeszköz árfolyama mentes a manipulációtól, különösen azért, mert eleinte a bitcoin dollárra váltását főként egyetlen kriptotőzsde, az azóta csődbe ment Mt. Gox intézte, amit azonban többször is feltörtek. Csődje előtt a kriptotőzsde kereskedő robotok segítségével elérte , hogy a kriptovaluta árfolyama 2013. november 30-ára elérje az akkori csúcsot, több mint 1100 dollárt, amit aztán csak 4 évvel később ért el újra.
Azóta a bitcoin és klónjai egyértelműen megérkeztek a fősodorba, ám a kriptodevizák szárnyalása rendkívül sokat köszönhet az úgynevezett stabil coinok létrejöttének, melyek közül a legnagyobb a tether. Ezek az eszközök szintén a különböző blokkláncokon mozognak, ám kibocsátásuk egy céghez kötődik, mely
azt ígéri, hogy minden egyes tether (USDT) mögött a cég számláján 1 valódi amerikai dollár található fedezetként.
Ez lehetővé teszi, hogy az amerikai bankkapcsolattal nem rendelkező, különböző egzotikus helyeken – gondoljunk itt a Brit-Virgin szigetekre, a Kajmán-szigetekre vagy épp Panamára – bejegyzett tőzsdék is képesek legyenek a kriptoeszközeiket dollárért (vagyis majdnem dollárért) kínálni. Ezeknek az eszközöknek az egyre növekvő mennyisége a likviditást is bővíti a kriptopiacokon, miközben kétséges, hogy valóban áll-e mögöttük fedezet. Ám mielőtt rátérnénk ezen eszközök születésére, tegyünk egy kis kitérőt és ismerjük meg a Tether testvérvállalatának történetét.
Mindenesetre még mielőtt elbukott volna, a Mt. Gox több versenytársat is kapott a pénzváltás területén, ezek egyike volt a Bitfinex, mely azóta is az egyik legnagyobb a kriptotőzsdék között. A céget 2013-ban alapította Raphael Nicolle, aki előszeretettel hirdetett magas hozamú befektetési programokat a korai bitcoin fórumokon.
Ezeket a lehetőségeket a köznyelvben leginkább piramisjátéknak szokták leírni,
ám Nicolle LinkedIn profilja alapján azóta már otthagyta a céget. Annak vezetését Giancarlo Devasini – aki azóta is a cég pénzügyi vezetője – és JL Van Der Velde – aki azóta is vezérigazgató – vették át. Devasinit mind a Financial Times, mind a Bloomberg a cég és testvérvállalata, a Tether valódi vezetőjeként írja le.
Devasini nem pénzügyi területen kezdte pályafutását és idősebb is a legtöbb kriptorajongónál, hiszen 1964-ben született. Eredeti szakmája orvos volt, és miután végzett a milánói egyetemen, plasztikai sebészként kezdett el dolgozni. Az orvos azonban nem volt boldog a munkájával, mint később elmondta, szinte csalásnak, a szeszélyek kihasználásának érezte azt. Különösen nagy frusztrációval töltötte el, amikor egy nőt nem tudott lebeszélni arról, hogy lekicsinyítse a melleit.
Az orvosi szakmát így két év után maga mögött hagyta, ám jelenlegi munkáltatója, a Tether szerint a problémát az jelentette számára, hogy félt, a páciens később megbánja tettét és a szóban forgó műtétet nem ő végezte el.
Az orvosi pályát maga mögött hagyva Devasini elektronikai cikkekkel kezdett kereskedni, mely 1996-ban egy peren kívüli megállapodáshoz vezetett a Microsofttal, melynek keretében
az egykori sebész 100 millió lírát (mintegy 65 ezer dollárt abban az időben) fizetett a hamis szoftverek árusításának kárpótlásaként.
2006-ban az egyik cége 1575 memóriacsipet vásárolt egy brit vállalattól. 2016-ban egy brit adóügyi bíróság a tranzakciót, egy Devasinit nem érintő ügyben több másik ügylettel, adócsaláshoz kötötte, melynek során az értékláncban eltűnik valamelyik szereplő. 2010 márciusában Devasini egy Monacóban bejegyzett cégét, a Perpetual Action Group-ot kitiltották egy használt elektronikai cikkek adásvételét bonyolító oldalról a Tradeloopról. Egy hónappal korábban egy amerikai ügyfele panaszt nyújtott be, hogy 2 ezer dollár értékű memória helyett egy nagy fakockát kapott a cégtől. A Tether szerint az orvos 2008-ban eladta a céget, amit később 2009 végére módosított, miközben a Tradeloop fórumain továbbra is válaszolt a panaszokra még 2010-ben is.
Mindenesetre a 2008-as pénzügyi válság és következményei megviselték Devasinit is, aki 2009-ben egy rövid életű étel-házhozszállítással foglalkozó céget hozott létre Delitzia néven, és ebből az időből maradt fenn róla egy videó is, ahol egy kerti törpével az asztalon rizottót készít az erkélyén. Röviddel ezután rátalált a bitcoinra és 2013-ban csatlakozott is a Bitfinexhez.
A kitérő után térjünk vissza a Tether létrejöttéhez. Az ötlet, mely szerint létre kellene hozni egy dollár által fedezett, arra bármikor átváltható eszközt a blokkláncon először 2014 júliusában jelenik meg a Wall Street Journalban, az ötlet mögött pedig Brock Pierce, Craig Sellars, Reeve Colins, és William Quigley állnak. Közülük Brock Pierce a Kerge kacsák című filmből lehet ismerős, ahol az Emilio Estevez által játszott szereplő gyerekkori mását alakította. A színész ellen szexuális erőszak kapcsán pert is indítottak, ám ezt később visszavonták. Ugyanakkor könnyen lehet, hogy maga is áldozata volt hasonlónak, hiszen 2000-ben egy elítélt szexuális ragadózóval együtt tartóztatták le Marbellán, akihez 17 éves korában költözött be.
Mindenesetre az ötletből végül létrejött cégként is a Tether, amit a Bitfinex stratégiai vezetője, Phil Potter és Devasini alapítottak.
Az első tether 2014 október 6-án jelent meg a blokkláncon.
Azt a kérdést, hogy a kripto-ideológia szerint gonosz jegybanki pénzhez kötött eszközre miért van szükség, nyugodtan engedjük el. Ezek az eszközök nem a konzisztenciáról szólnak, hiszen ahogy azt az előbb fizetőeszköz, majd digitális arany, majd infláció elleni védelem, majd ki tudja még miként hirdetett bitcoin esetében is látjuk, ez nem fontos szempont.
Noha ekkoriban a Bitfinex és a Tether közötti kapcsolat nem volt ismert, elkezdődtek a problémák, melyek közül az első 2015-ben történt, amikor a tőzsde tárcájáról leemeltek 1500 bitcoint, ám ez nem jelentett problémát. 2016-ban azonban a Bitfinex a határidős és árupiaci felügyelettel kötött peren kívüli megállapodást. Az ügy fontos eleme volt, hogy a cég által kínált határidős ügyletek során nem történt meg a bitcoinok „fizikai szállítása”, amit egy újabb, ezek tárolására alkalmas tárca segítségével igyekeztek megoldani. Azonban később ezt a tárcát is feltörték, és
ekkor már 119,756 bitcoin tűnt el,
amit a cég a felhasználókra kényszerített 30,67 százalékos leírással oldott meg, melyért cserébe BFX nevű zsetont bocsátott ki. A felhasználók ezt vagy a cég részvényeire válthatták, vagy várniuk kellett a kárpótlásra. Sokan éltek a részvényopcióval és így veszteségeik ellenére a vállalat hangos támogatóivá váltak, míg végül 2017 márciusában az opcióval nem élők is megkapták a kártérítést.
Azonban pont ugyanebben az időben a Bitfinex és a Tether elveszítette banki kapcsolatait, mivel a Wells Fargo megszüntette velük az együttműködést. A Bitfinex a Brock Pierce által alapított, Puerto Ricóban bejegyzett Noble Bankhoz került,
a Tether azonban hónapokig bank nélkül működött, forrásait a vállalat jogászának, Stuart Hoegnernek a számláján tárolva,
ez azonban töredéke volt a forgalomban lévő zsetonjainak. Miután ismét sikerült bankszámlához jutniuk, a pletykák elaltatása céljából auditot is ígértek, ami azonban az azóta eltelt 4 és fél év alatt sem valósult meg. 2017 szeptember 15-én azonban egy pillanatképet hajlandó volt igazolni a Noble Banknál lévő számlájukról a Friedman LLP. Ugyanezen a napon több százmillió dollár érkezett a Bitfinextől a Tether számlájára, így sikerült a fedezet látszatát fenntartani.
A banki kapcsolat hiánya miatt azonban a két cég gyakran szorult mindenféle kerülő út használatára, melyek közül az egyik a Crypto Capital Corp. nevű panamai cég volt, melyre
szerződés nélkül bíztak 1 milliárd dollárt.
A panamai vállalat azonban jogi problémákba ütközött és több vezetőjét is letartóztatták, többek között a kolumbiai drogkartellek számára végzett pénzmosásért. 2018 nyarától a cég nem válaszolt a Bitfinex és a Tether vezetőinek a kéréseire sem. Több százmillió dollárt vesztett ekkor a Bitfinex. A kriptotőzsde a likviditási gondjait a Tether forrásainak igénybevételével oldotta meg, ami viszont a cég által kibocsátott stabil coinok mögötti fedezet hiányát okozta, amiből 2019 márciusában hitelmegállapodás is született a két cég között, melyet mind a két cég részéről ugyanazok írtak alá.
Mindez a New York-i ügyészség figyelmét is felkeltette, az ügy végül 2021 februárjában peren kívüli megállapodással ért véget, melynek keretében a két cég 18,5 millió dollár büntetést fizetett és a Tether vállalta forrásainak negyedévenkénti nyilvánosságra hozatalát. Ezekből leginkább az derül ki, hogy a stabil coinok hátterében elsősorban közelebbről meg nem nevezett, úgynevezett kereskedelmi papírok állnak. Ezek általában rövid lejáratú fedezetlen hitelek, melyek a pénzpiacokon forognak. A Financial Times írása szerint a Tether a hetedik legnagyobb birtokosa az ilyen típusú befektetéseknek, ám a piac szereplői mégsem találkoztak a vállalattal. Igaz a lap írásának idején érthető, hogy a Wall Street szereplői nem futnak össze a céggel, lévén ekkor már érvényben van a megállapodás a New York-i ügyészséggel, mely a cég és az állam polgárai, valamint az ottani vállalatok közti kapcsolatot is tiltja.
Mindeközben a cég által kibocsátott dollárok – a Tether euróban és jüanban is bocsát ki stabil coint – a harmadik legnagyobb kriptóvá váltak a CoinMarketCap adatai alapján, több mint 78 milliárd dolláros értékkel, a tranzakciók kétharmadánál az egyik oldalt adva a digitális eszközök piacán. Különösen érdekes, hogy a cég által forgalomba hozott USDT-k és a bitcoin árfolyamának tavalyi robbanása milyen erőteljes korrelációt mutat. 2021 első felében mintegy 40 milliárd dollár értékben nyomtatott USDT-t a Tether, mely azóta több versenytársat is kapott. A versenytársak közül a legnagyobb az USDC nevet viselő zseton, ami mögött többek között a tőzsdén is jegyzett Coinbase is áll és mely mára az ötödik legnagyobb kriptóvá vált, miután közel 50 milliárd dollár értékben hoztak létre USDC zsetonokat. Az USDT-vel kapcsolatos rendellenességek a különböző bitcoin ETF kérelmek tőzsdefelügyeleti elutasításának indokaként is előkerülnek. Ezen eszközök segítségével a kriptók világában is lehetségessé válik a pénznyomtatás, hasonlóan a hagyományos valutákhoz, ám itt emögött mérsékelten ellenőrzött magánvállalatok állnak a központi bankok helyett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.