Az előzetes adatok szerint 52 százalékkal, a négyéves csúcsot jelentő 11,5 milliárd dollárra pattanhatott fel a Samsung Electronics negyedik negyedéves üzemi eredménye (EBIT) az előző év azonos időszakához mérten, ám ezzel együtt jócskán elmaradt a Refinitiv 12,7 milliárdos elemzői konszenzusától – derült ki a konszern pénteken megjelent közleményéből.
A megugró eredményt egyaránt segítette a növekvő memóriacsip-értékesítés és a mobiltelefonok iránti kereslet erősödése. Azt pedig, hogy ennek dacára miért nem sikerült hozni a konszenzust, az elemzők főként a várakozásoknál magasabb munkavállalói prémiumokkal és a mobilüzletág marketingkiadásaival magyarázták.
Csekély mértékben alulbecsülték viszont a szakértők a Samsung 23 százalékkal, 63 milliárd dollár fölé emelkedő árbevételét a tavalyi év utolsó negyedében.
A végleges gyorsjelentést január 27-én teszik közzé.
Összességében a részvényesek számára nyugtatólag hathatott, hogy bár az év utolsó hónapjai során csökkent a memóriacsipek ára, ám stabilan nőtt mind az adatközpontokban használt DRAM-csipek, mind a technikai eszközök adattárolására használt NAND flashmemória-csipek forgalma a vállalatnál.
A cég részvényei a közzétételt követően ennek megfelelően 1,8 százalékkal, 78 300 vonra drágultak a szöuli tőzsdén.
A papírok egyébként november óta – amikor kiderült, hogy az idei év első felében a piacon megjelenő új kereslet hatására a memóriacsipek ára előreláthatóan a korábban vártnál kisebb mértékben fog csökkenni, azaz a szegmens ciklikus visszaesését a vártnál simában menedzseli a Samsung – nagyjából 11 százalékkal erősödtek. A társaság termékeit ugyanis felszívják a világszerte egyre-másra létesített új adatközpontok, de segíti az értékesítést a videójátékok és online konferenciák mind nagyobb népszerűsége is.
A logikai csipek bérgyártása is több mint 800 millió dollárt hozhatott EBIT-ágon a Hanwha Investment szakértői szerint, hiszen ebben a divízióban – a TSMC-vel folytatott versengés dacára – nemcsak a forgalom nőtt a Samsungnál, hanem az eladási árak is felfelé kúsztak.
Végül okostelefonokból a Counterpoint Research adatai szerint a társaság az alkatrészhiány miatt csupán 67 millió darabot értékesített, holott a harmadik negyedévben már 69,3 millión sikerült túladniuk.
A következő időszakban meghatározó lehet a Covid-helyzet alakulása a kínai Hszian városában, ahol jelentős gyártóbázist működtet a Samsung és az amerikai Micron is, ám a helyi hatóságok kijárási tilalmat rendeltek el, ami csökkentheti a csipek kínálatát, de ugyanakkor újabb áremelésekhez vezethet. A jövőre nézve mindenképpen ígéretes a lendületes forgalombővülés, amit most már az első negyedévben kijövő új Galaxy modell értékesítése is tovább pörgethet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.