BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőzsdeparkettről a hátsó udvarba tolják a piszkos eszközöket a hozaméhes ESG-alapok

Hiába adják el a nagy tőzsdei szereplők a piszkos bányákat és erőműveket, azokat más cégek tovább működtetik, ráadásul negyedéves jelentéstételi kötelezettség nélkül.

A környezeti, társadalmi és fenntarthatósági megfontolásokat szem előtt tartó ESG-alapokba ömlő dollár ezermilliárdok valójában alig segítik a bolygó és az emberiség fennmaradását 

írja a Wall Street Journal befektetési rovatának vezetője. Bár a zöldlobbi arra készteti a nagyvállalatokat, hogy eladják a piszkos erőműveket, bolygógyilkos bányákat és a súlyosan környezetszennyező üzemeket. Ám ezeket megvásárolják tőlük, s továbbra is ugyanannyi szenet ásnak ki a földből, ugyanannyi kőolajat pumpálnak fel a mélyből, és ha már kitermelték, el is égetik. Ráadásul olyan kisebb piaci szereplők, amelyekre a korábbi tulajdonosoktól eltérően már nem nehezedik a negyedéves tőzsdei jelenéstételi kötelezettség. 

Mindez a zöldbefektetések „hozaméhes” logikájából következik James Mackintosh szerint. 

Aki a fenntarthatóságba fektet, annak azt ígérik, hogy hosszabb távon nagyobb hozamot érhet el. 

Márpedig az erőművek bezárása, a bányák betemetése nem termel profitot, épp ellenkezőleg, ezzel veszteséget realizálnának a tulajdonosok. Míg a piszkos eszközök eladásával azonnal bevételhez jutnak. És természetesen az új tulajdonosok sem hagynak fel a termeléssel, hiszen ha környezettudatosak lennének, meg sem vásárolnák ezeket az eszközöket.

Fotó: Shutterstock

Ráadásul a nagy cégek kiszállása felfelé hajtja a fosszilis energiahordozók árát, vagyis a „hagyományos” kitermelés most nyereségesebb, mint valaha. És a piacon maradóknak a részvényesi nyomástól sem kel tartaniuk, hiszen például a világ olajának nagy részét már most is kormányzati cégek szivattyúzzák, stratégiai megfontolások alapján. 

Ebben a megközelítésben a nagy tőzsdei vállalatok „zöldülése” nem a bolygót vagy az emberiséget szolgálja, csupán egy politikai elvárásnak tesz eleget, 

miközben a piszkos üzletet a fényes tőzsdeparkettről a börzék sötét hátsó udvarába tolja. És az már csak hab a tortán, amikor maga Biden elnök szólítja fel az olajkartellt, hogy fokozza a kitermelést az olajárak csökkentése érdekében. Miközben a magas olajár nemcsak a veszteséges olajmezőket teszi nyereségessé, de az alternatív energiahordozók versenyképességét is javítja. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.