Vajon tényleg itt az ideje már a vásárlásnak, vagy tanácsosabb várni még? Az biztosan óvatosságra int, hogy a tengerentúlon egy éve nem látott ütemben emelkedik a shortállomány. Egyre többen fogadnak a piac derekát átfogó S&P 500 index ellen. Alig egy hét alatt 8,6 milliárd dollárral nőttek az SPDR S&P 500 ETF Trust elleni shortpozíciók. De népszerűek most az opciók, melyek akkor fizetnek, ha tovább omlanak a részvénypiacok.
A shortosok szinte megszállták a tavaly még jól teljesítő techszektort.
Az esésre játszó befektetők 1,3 milliárd dollárral emelték az elmúlt hónapban a Tesla elleni tétjeiket, de az Nvidia esésére is 844 millió értékben fogadtak az elmúlt négy hétben. Ebben a hangulatban kellene értékelniük a befektetőknek a hazai parkett reprezentánsainak relatív olcsóságát.
Óriási a politikai kockázat, ráadásul ezt nagyon nehéz most árazni, vagyis hiába alulértékeltek a magyar blue chipek a fundamentumokhoz képest,
s hiába korrigált felfelé az OTP és a Richter, az orosz–ukrán konfliktus fellángolása újabb mélységekbe taszíthatja az árfolyamokat – mondta a VG-nek Török Lajos, az Equilor vezető elemzője. Aki szerint most az óvatosság a legfontosabb a befektetők részéről.
Azért is kiszámíthatatlan a piac – folytatta –, mert miközben a tengerentúlon egyre halmozódnak a shortpozíciók, a pandémia alatti gazdasági stimulusoknak köszönhetően még mindig jelentős pénzmennyiség pihen a partvonalon, mely a helyét keresi. Jó választás lehet most az inflációkövető papírok vásárlása, vagy az olajrészvényeké, mert ezek a cégek meglovagolhatják a geopolitikai feszültség nyomán fokozódó árhullámot. Érdekes a bankszektor is, mely ugyan az orosz–ukrán konfliktus éleződése esetén sokat veszíthet, de ha az infláció elleni jegybanki küzdelem beindítja a kamatemelési ciklusokat, akkor jelentős profitot könyvelhetnek a pénzügyi cégek.
Rövid távon izgalmas a mostani árszinten az OTP, mert március 4-én jelent a bank, s a negyedéves riport erős számokat ígér, ami pozitív momentum lehet
– mondta a VG-nek Le Phuong Hai Thanh, a Concorde elemzési üzletágának vezetője. Hozzátéve: ugyanakkor a kockázatok is jelentősek. A bankpapír orosz és ukrán kitettsége okán a háborús konfliktus nyomás alatt tartja az árfolyamot. Emellett az áprilisi parlamenti választások is bizonytalanságot hordoznak a hazai bankszektor számára. Most az egész magyar piac relatíve olcsó, akár a Magyar Telekomot, akár a Molt, akár a Richtert nézzük az OTP mellett. A Richternek jelentős az orosz kitettsége, s az oroszországi szankciók, illetve a rubel gyengülése erősen érintheti a magyar gyógyszercéget, ám a tengerentúli Cariprazine-sztori annyira hangsúlyos, hogy középtávon bőven ellensúlyozhatja a negatív orosz piaci hatásokat. Összességében: középtávon a Magyar Telekom, Mol, Richter hármas lehet ígéretes, míg az OTP-ben az utolsó negyedéves jelentés hozhat áttörést.
Annak ellenére, hogy puskaporos hordón ülünk, a piacok „megnyugvás” üzemmódba kapcsoltak, s ebben valószínűleg jelentős szerepe van, hogy a kitettséggel rendelkező részvények sok esetben annyit értékelődtek le, amennyit még a potenciálisan megvalósuló további negatív forgatókönyv sem indokol – vélekedett Miró József, az Erste vezető elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.