Nap közben idei mélypontjára zuhant a félezer legnagyobb piaci értékű amerikai tőzsdei céget tömörítő S&P 500 részvényindex. A vezető tengerentúli index négy százalékos zuhanással 3750 pont alá is benézett, ami tavaly március óta a legalacsonyabb érték. A mindenkori csúcsról már 21 százalékot ereszkedett a tőzsdei mutató, amely ezzel hivatalosan is medvepiaci tartományban jár.
A hétfői eladási hullám során szinte mindent adtak a befektetők, a félezer részvényt tartalmazó indexben mindössze tíz társaság papírjai tudtak erősödni.
Tőzsdezáráskor a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 874,73 ponttal, 2,79 százalékkal, 30 518,06 pontra zuhant. Az S&P 500-as mutatója 147,76 ponttal, 3,79 százalékkal esett, és 3753,10 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 530,80 ponttal, 4,68 százalékkal lett kevesebb, és 10 809,23 ponton állt meg.
A piaci hangulatot a múlt pénteken ismertetett, még a 8,3 százalékos elemzői várakozást is felülmúló, 8,6 százalékos májusi inflációs adat rontotta el, ami miatt a Fed szerdán esedékes kamatdöntését is aggódva várják a kereskedők. Egyes elemzőházak – a Barclays és a Jefferies – pedig már a konszenzusos 50 helyett 75 bázispontos emelésre számítanak.
A befektetők a klasszikus menekülőeszköznek tekintett dollár felé fordultak, két évtizedes csúcsra felhajtva a „zöldhasú” árfolyamát. A dollár valutaindex, amely hat meghatározó deviza – az euró, a japán jen, az angol font, a kanadai dollár, valamint a svájci frank és a svéd korona – dollárral szembeni mozgását mutatja, 0,6 százalékkal 105,4 pontig emelkedett, ilyen magasságban legutóbb 2002 decemberében járt a dollár erejét mutató index.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.