Miután szerdai bejelentése szerint a spanyol Cellnex is visszalépett az ajánlatától, ha valaki végül valóban megveheti a Deutsche Telekom toronyüzletágát, az nagy valószínűséggel az amerikai KKR magántőkealap által vezetett konzorcium lehet, amelyben részt vesz még a csak és kizárólag infrastruktúrába fektető Global Infrastructure Partners nevű alap és a hasonló profilú Stonepeak is.
A feltételes megfogalmazás nem véletlen, hiszen a piaci pletykák szerint, bár a tárgyalások előrehaladott állapotban vannak, mégis meghiúsulhatnak, és a Deutsche Telekom még mindig dönthet úgy, hogy megtartja a divízió egészét.
A KKR ajánlata a kiszivárgott információk szerint valahol 18 és 20 milliárd euró között állhat meg, a pénz pedig jól jönne az amerikai érdekeltsége, a T-Mobile US fúziója miatt masszívan,
136 milliárd euróval eladósodott német távközlési konszernnek,
amely az ajánlat elfogadása esetén az Ausztriában és Németországban mintegy 41 ezer tornyot üzemeltető Deutsche Funkturm GmbH-nak csupán a kisebbségi részesedését tartaná meg.
Az infrastruktúra-üzemeltető vállalat tavaly mintegy 5 százalékkal, 1,1 milliárd euróra növelte árbevételét, lízingköltség utáni EBITDA-ja (EBITDA AL) pedig 6,3 százalékkal, 600 millió euróra emelkedett. Így aztán nem csoda, hogy
a többségi részesedés adásvétele az idei legnagyobb német tranzakció lehet,
sőt, a Reuters szerint egész Európát tekintve is mindössze az olasz Atlantia infrastruktúra-csoport 58 milliárd eurós felvásárlása előzné meg, amely a Benetton család és az amerikai Blackstone alap nevéhez fűződik.
A Cellnexet megelőzően egyébként már kiszállt a licitből a Vodafone-ról leválasztott, frankfurti tőzsdén jegyzett Vantage Towers és az American Tower is, mivel mindkét cég esetleges sikere versenyjogi aggályokat váltott volna ki. Ez a szempont a Cellnexnél is felmerülhetett, hiszen a spanyol cég 53 ezer tornyot üzemeltet az öreg kontinensen, bár Németországban teljesen outsider volt. Ezért – a potenciális szinergiát hiányolva – reagáltak a visszalépésre a részvényesek némi megkönnyebbüléssel, a Cellnex részvényeit 2 százalék körüli pluszba küldve délelőtt.
A Cellnex azonban a szivárogtatások szerint azért vette a kalapját, mert
a szakmai kontrollt a Deutsche Telekom meg akarja tartani,
amit nyilvánvalóan nehezen fogadhat el egy szakmai befektető. Maradt tehát a két pénzügyi befektető, a KKR konzorciuma mellett állítólag még a kanadai Brookfield eszközkezelő rúghat esetleg labdába, ám a források a KKR-t tartják egyértelmű esélyesnek.
A Cellnex visszalépésére amúgy a Deutsche Telekom a háborús krízist idáig meglepően jól bíró, az évet még 16,5 eurón indító részvényei 1,5 százalékkal, 19 euró közelébe gyengültek délelőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.