A részvény- és kötvénypiacok alulteljesítésével párhuzamosan látványosan csökken a tőzsdén kereskedett befektetési alapok (ETF) népszerűsége – derül ki az első féléves statisztikákból, amelyeket az ETFGI szállított. A Financial Times összefoglalója szerint a globális ETF-ekben 30 százalékkal kevesebb – 464 milliárd dollár – volt 2022 első felében a nettó tőkebeáramlás, mint az előző év azonos időszakában.
Deborah Fuhr, az ETFGI alapítója szerint a részvény- és kötvénypiacok is lehangoló teljesítményt nyújtottak az első fél évben, de az ukrajnai háború és Kína zéró-Covid-politikája is meglátszik az ETF-ek idei tőkevonzó képességében. Így egyáltalán nem meglepetés, hogy csökkent a tőzsdén kereskedett alapokban lévő állományok értéke is: a tavaly év végi 10,3 ezermilliárd dollárról 8,6 ezermilliárdra.
Ezek után a piacon tovább élesedhet a verseny az ügyfelekért, a Vanguard egyelőre őrzi szűk előnyét az ősi rivális BlackRockkal szemben. A Vanguard a saját alapjaiban az év első hat hónapjában 118,6 milliárd dollár nettó beáramlást ért el, ami 37 százalékkal alacsonyabb, mint a bázisidőszakban. A BlackRockhoz 109 milliárd dollárral több tőke áramlott be, mint amennyit a befektetők kivontak, a tőkeáramlások eredője 30 százalékos visszaesést mutat. Kérdés, mit lép az erősen megcsappant befektetői érdeklődésre a piac két vezető szereplője, azok után, hogy az elmúlt évtizedben valósággal felforgatták a befektetési iparágat az ügyfelekért folytatott harcukkal és az alapkezelési díjaik agresszív csökkentésével.
A defenzív szektorok részvényeibe fektető ETF-ek még relatíve jól teljesítenek, mivel ezeknek a cégeknek a nyereségét kevésbé befolyásolja, ha az adott ország gazdasága lassul, vagy recesszióba fordul: így az egészségügyi szektor cégeit lefedő ETF-ekbe nettó 9,1 milliárd dollár érkezett, a fogyasztói szegmenst reprezentáló alapokba 5,6 milliárd dollár plusztőke áramlott, a közmű-ETF-ek pedig 2,5 milliárd dollárral növelték az állományukat a tőkemozgásokból.
Ezzel szemben a ciklikus ágazatok papírjaiba fektető ETF-ek nettó kiáramlást szenvedtek el, nettó 7,3 milliárd dollár ment ki a fogyasztói diszkrecionális alapokból, s ugyanennyi az iparvállalatok részvényeiből összeállított társaikból. Az igazi vesztesek a pénzügyi szektor ETF-jei, ahonnan nettó 12,7 milliárd dollár távozott, csak a tőkemozgások következtében.
A részvényekbe fektető ETF-eket elhagyó pénz nem a megszokott utat járta be idén, vagyis nem, vagy csak részben talált magának helyet a kötvényalapokban. A befektetők kockázatvállalási hajlandósága szinte a küszöb alá esett vissza, ennek nyomán az év első hat hónapjában 15,8 milliárd dollárt váltottak vissza a magasabb kockázati besorolású vállalatikötvény-ETF-ekből, s további 1,1 milliárdot a feltörekvő piaci alapokból. A jelek szerint a befektetők az atombiztos rövid lejáratú amerikai állampapírokat kezdték favorizálni, a kötvénypiacok legbiztonságosabb szegletének tartott papírokba nettó 60,6 milliárd dollár többletpénz érkezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.