Továbbra is érezteti hatását a globális csiphiány a piacokon, ami szállítási idők és az árak emelkedése mellett a cégek eredményére is nagyban rányomja a bélyegét.
A világ legnagyobb szerződéses félvezető-gyártójának számító tajvani TSMC továbbra is jelentősen profitálni tud a helyzetből, és a lapkái iránti kiemelkedő keresletnek köszönhetően csütörtökön két év óta nem látott profitbővülésről számolt be. A társaság nyeresége a második negyedévben 76 százalékkal ugrott meg, ezzel rekordszintre, 7,94 milliárd dollárra nőtt.
Ezzel könnyedén túlszárnyalta az elemzői várakozásokat is, a szakértők ugyanis a tényadatnál 7,5 százalékkal alacsonyabb eredményre számítottak.
A jelentős Apple-beszállító vállalat bevétele eközben 36 százalékkal 18,16 milliárd dollárra hízott. A stabilan magas kereslet miatt a harmadik negyedév is hasonlóan erős lehet, a TSMC ugyanis azzal számol, hogy a tavalyi 14,88 milliárdról 19,8–20,6 milliárd közé fut be a forgalom a július és szeptemberi közötti időszakban. Az év egészére pedig már 30 százalékos növekedést vár az eddigi 26–29 százalék helyett.
Az optimista prognózis és a rekorderedmény eloszlathatja azokat a pesszimista iparági hangokat, amelyek szerint a korábbi csiphiány mára egyes szegmensekben túlkínálatba fordult, és amely miatt egy másik meghatározó szereplő, a memórialapkákat készítő Micron Technology már gyártásának visszafogása mellett döntött júniusban.
„A hosszú távú csipkereslet továbbra is meglehetősen stabil” – mondta el C. C. Wei vezérigazgató az eredmények közzétételét követő sajtótájékoztatón, különösen az 5G-hálózatoknál és a mesterséges intelligencián alapuló csúcstechnológiai eszközöknél használt csipeket emelve ki. A cégvezető szerint a TSMC kapacitáskihasználtsága jövőre is egészséges szinten maradhat.
A társaság ugyanakkor jelezte, hogy a fogyasztói elektronikában használt félvezetők iránti kereslet valóban lanyhul, ezért arra számít, hogy a nagy megrendelők a következő negyedévekben elkezdik csökkenteni a csipkészleteiket.
Egészen mást tapasztaltak az ugyancsak ma reggel jelentő Ericssonnál. A távközlési eszközöket gyártó svéd vállalat jóval a piaci várakozásokat alulmúló profitbővülésről adott számot a dráguló alapanyagok és emelkedő logisztikai költségek miatt szűkülő árrések következtében.
A cég 62,5 milliárd svéd koronás árbevétele ugyan több mint 7,5 milliárd koronával meghaladta a tavalyit, és még az előzetes, 61,45 milliárd koronáról szóló szakértői becslésnél is némileg erősebb lett, az eredménysoron mégis csalódást okozott a vállalat.
A 7,3 milliárdos tisztított nyereség mintegy negyedével nőtt egy év alatt, az elemzők azonban ennél is lényegesen nagyobb, 8 milliárd koronát meghaladó profittal kalkuláltak.
Az orosz–ukrán háború mellett a csiphiány és az ellátási láncok zavarai is számottevően növelték az Ericcson kiadásait, a bruttó árrés mindezek következtében 1,3 százalékponttal 42 százalékra mérséklődött. Az eredményt egyszeri tételként egy Apple-lel szemben elvesztett szabadalmi 900 millió koronával rontotta.
A globális ellátási láncok helyzete továbbra is nagy kihívás, ez költségnövekedést eredményez, amelyet a lehető legnagyobb mértékben igyekszünk mérsékelni– hangsúlyozta Borje Ekholm vezérigazgató, hozzátéve, hogy ezt az árképzés kiigazításával – vagyis áremeléssel – tervezi ellensúlyozni a társaság.
Az Ericcson Stockholmban jegyzett részvényei 9 százalékkal zuhantak csütörtök délelőtt a kiábrándító eredményszámokra, a TSMC kurzusa 1 százalékos pluszban zárta a kereskedést a tajvani börzén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.