Rájár a rúd a Juul Labs e-cigaretta-gyártóra. Nyáron az amerikai szövetségi élelmiszer- és gyógyszerhatóság (FDA) megtiltotta a cég termékeinek árusítását, és felszólította a kiskereskedőket, hogy távolítsák el a polcaikról a Juul e-cigaretta-készülékeit és -kapszuláit. Majd a brit gyógyszerfelügyelet állapította meg, hogy az e-cigarettákat használók furcsa mellékhatásokra panaszkodnak: egyesek elhomályosult látásról és könnyező szemekről számoltak be, míg mások szédülést, fáradtságot, fülcsengést tapasztaltak.
Most a The Wall Street Journal értesülései szerint
a Juul Labs két horgonybefektetővel tárgyal egy mentőcsomagról, hogy elkerülje a csődöt.
A két nagyrészvényes, a Hyatt Hotels örököse, Nick Pritzker és a kaliforniai Riaz Valani komolyan fontolgatja, hogy pénzt áldoz a cég működőképességének fenntartására és rövid távú jogi kötelezettségeinek fedezésére. A mentőcsomag révén a Juul talpon maradhatna, amíg zajlik a jogi vita az amerikai élelmiszer- és gyógyszerhatósággal.
Az ügyben jártas források szerint még nem született döntés.
Könnyen előfordulhat, hogy a Juul mégis bedobja a törölközőt.
A csődvédelmi szcenáriót támasztja alá, hogy nemrégiben két szerkezetátalakítási szakértővel bővítették az igazgatótanácsot. Mielőtt a két befektetővel megkezdték volna a tárgyalásokat, már komoly előkészületeket tettek az esetleges csőd levezénylésére. Sőt, október elején már a hitelezőkkel is leültek egy megbeszélésre.
Az élelmiszer- és gyógyszerügyi hatóság a júniusban elrendelt forgalmazási tilalmat ugyan felfüggesztette a Juul fellebbezésére, de a cég eladásai lelassultak. Ráadásul perek ezreivel néz szembe a vállalat.
A keresetekben azt állítják, hogy gyermekeknek és tinédzsereknek értékesítették az e-cigarettákat. Novemberben lesz az első tárgyalás. Ezt a pert a San Franciscó-i egyesített iskolai körzet indította, más ügyek a jövő évben kerülhetnek bíróságra.
A Juul azzal védekezik, hogy sosem célozta meg a kiskorú felhasználókat.
A Juul piacra lépése után nem sokkal, négy éve vonta magára először a hatóság figyelmét. Az FDA akkor a gyümölcsízesítésű e-cigaretta-kapszuláit kezdte vizsgálni. A vizsgálat – és az azt kísérő médiahadjárat – eredménye az lett, hogy a cég 2019-ben megszüntette a gyümölcsízesítésű termékek gyártását, és felhagyott a reklámtevékenységével, amelyről kritikusok azt állították, hogy kifejezetten a fiatalokat célozza. Addigra a Juul készülékeit kilenc fogyasztó rejtélyes haláláért és több száz másik súlyos megbetegedéséért tették felelőssé, a közvélemény pedig a céget okolta az e-cigaretta-használatnak a tinédzserek körében tapasztalható rohamos terjedéséért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.