Karácsony előtt az volt az FTX-csőd legizgalmasabb fordulata, hogy az alapító Sam Bankman-Fried negyedmilliárd dolláros óvadékkal szabadlábon várhatja a tárgyalást. Egy csaló kiszabadulásánál sokkal jobban megrázhatja a kriptoágazatot a The Wall Street Journal értesülése, mely szerint
az FTX kriptotőzsde egymillió ügyfelének kell szembenéznie az adatai nyilvánosságra kerülésével.
A csődbíróság a jövő hónapban mérlegeli, hogy nyilvánossá tegye-e a hitelezők listáját. Ráadásul már percedens is van. Szeptemberben egy másik csődbíróság nyilvánosságra hozta a szintén csődvédelembe menekült Celsius Network százezer ügyfelének nevét és számlaegyenlegét. A csődeljárás ugyanis rendkívüli lehetőséget kínál a bajba jutott vállalkozásoknak arra, hogy adósságaikat rendezzék, ám
a csődvédelemért cserébe biztosítaniuk kell az ügyeik átláthatóságát.
Beleértve üzleti partnereik és hitelezőik nevét és címét is.
A washingtoni kormányzati ügyvédek és az amerikai média szerint
indokolatlan az FTX arra irányuló erőfeszítése, hogy korlátozza a nyilvános bírósági nyilvántartásokhoz való hozzáférési jogot.
Az FTX ügyvédei azzal érveltek, hogy a platform 50 legnagyobb hitelezőjének névtelennek kell maradnia, mondván, sok ügyfél azért fektet kriptovalutába, hogy ne azonosíthassák. A kriptotőzsdét képviselő Sullivan & Cromwell Brian Gluckstein iroda ügyvédje november 22-én a bírósági meghallgatáson azt hangsúlyozta: ez egy rendkívül érzékeny kérdés ebben az ügyfélközösségben, s a hitelezői lista nyilvánossá tétele destabilizálná a kriptopiacot.
A Financial Times arra hívta fel a figyelmet, hogy az FTX top 50 hitelezői között a legkisebb is 21,3 millió dollárral érdekelt. A lap szerint
az ügyfelek (hitelezők) esetenként a saját ügyfeleik, a kormányzatok, az adóhatóságok és a sajtó elől rejtegetik kilétüket.
Paradoxon, hogy egy amerikai csődbíróságnak miért kellene óvnia a kriptopiacok stabilitását, miután ezek a piacok azzal toborozzák ügyfeleiket, hogy manifeszt módon nem szabályozottak. Jared Ellias, a Harvard csődjogi professzora úgy véli: a csődeljárások hosszú múltja ellenére is zavarban vannak az intézmények, de nyilvánvaló, hogy a legnagyobb hitelezők személyazonossága nem maradhat örökké magánjellegű. Mert a csődeljárások általános elve, hogy nyilvánosságot kell biztosítani.
Nagy csapás a csődeljárás a kriptopiacoknak, hiszen a
decentralizált szerveződés, a demokratikus jelleg és az anonimitás hármassága
volt mindig is a legfőbb vonezereje a blocklánc-technológia pénzügyi alkalmazásának. Ráadásul ez újabb érvet kínál a pénzügyi Vadnyugat megzabolázására törekvő SEC-elnöknek, Gary Genslernek, hiszen ha a kriptocégek a bajban az állami csődkarámba futnak, akkor miért ágálnak a tőzsdei szabályok ellen? Úgy tűnik, az FTX-alapító Bankman-Fried pusztán a csődvédelembe menekülésével többet tett a szektor szabályozásáért, mint a tőzsdefelügyelet élén második éve ezért küzdő Gensler.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.