Az elmúlt két évben az S&P 500 energiaszektora messze felülteljesítő volt, évesítve több mint 50 százalékkal emelkedett a szektor indexe. Bár az év második felében már visszaeső árakat láthattunk az olaj és a gáz esetében is, az energiaszektor még mindig pozitív hozamot tudott felmutatni. Az árfolyam-emelkedés mellett viszont egyre inkább a magas osztalékok is fókuszba kerülhetnek a vállalatoknál. A szektorban a viszonylag magas osztalékfizetési hányaddal rendelkező cégek között van a Diamondback Energy is, amely az egyik nagyobb olaj- és földgázkitermelő Texasban. A jelenlegi olajárszintek még mindig kedvezők a kitermelők számára is, és a finomítói marzsok az Egyesült Államokban továbbra is a többéves átlag felett vannak.
A tavalyi évhez képest a vállalat tovább növeli kitermelését Texasban, hozzávetőlegesen 2 százalékkal, és a magasabb energiaáraknak köszönhetően a szabad cash flow-ban 84 százalék növekedés jöhet a tavalyi évhez képest.
Az idei évben várható magas profitok és cash flow termelés az energiacégek osztalékában is jelentkezhet, persze több részvény esetében már most is kiemelkedő az osztalékhozam. A Diamondback Energy legutóbbi negyedéves osztaléka 2,26 dollár volt részvényenként, az előrejelzések szerint pedig 6-7 százalék körül alakulhat az éves osztalékhozam. Az árfolyam alakulásával kapcsolatos bizonytalanság mellett egy gyengébb makrogazdasági környezetben a befektetők számára is vonzóbb lehet a magas osztalékhozam.
Az osztalék mellett a részvény-visszavásárlásokra is érdemes figyelmet fordítani, hiszen a harmadik negyedévben 472 millió dollár értékben vásárolta saját papírjait a cég, ez részvényenként 2,66 dollár. A negyedéves szabad cash flow a harmadik negyedévben 6,66 dollár volt részvényenként, az osztalék pedig rendre ennek a 75 százaléka körül alakul.
A jövőbeli potenciális osztalékhoz a Diamondback Energy legutóbbi felvásárlása is hozzájárulhat. Az idén jelentette be a vállalat, hogy megvásárolja a FireBird Energy kitermelőcéget, így 16 százalékkal növekszik a termelési terület. A tranzakció nagyobb részt részvénykibocsátással valósul meg, így az eladósodottságot csak kisebb mértékben érinti – ez szintén pozitívum a 2023-as cash flow termelés szempontjából.
A fő kockázati tényező nyilvánvalóan az olajár alakulása, azonban a közelmúlt mozgásai alapján a 75-80 dolláros szint a WTI esetében is kezd beállni, és a jövő évre vonatkozó előrejelzések szerint is inkább magasan maradhatnak a jegyzések – figyelembe véve az OPEC+ kitermeléscsökkentését, illetve a csökkenő olajkészleteket.
Grafikon:
Diamondback Energy (FANG US) árfolyama az elmúlt egy évben
Szerző:
Grébel Szabolcs
KBC Equitas senior elemző
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.