Az év utolsó heteiben rendszerint már a következő év kilátásai felé tekingetnek a befektetők, az ideihez hasonló, rendkívüli kilengésekkel tarkított esztendő után pedig talán még fokozottabban keresik a kapaszkodókat a pénzüknek helyet kereső megtakarítók. Az elemzők és a brókerek is egymás után állnak elő előrejelzéseikkel, most éppen a Bank of America osztotta meg 2023-as forgatókönyvét.
Az amerikai nagybank szerint a recesszió és a hitelsokk miatt a jövő év első felében még érdemes csínján bánni a rizikósabb eszközökkel, és helyettük kötvényekből, különösen 30 éves amerikai állampapírból betárazni.
A kockázatvállalást az esztendő második felétől érdemes fokozni, arra alapozva, hogy az S&P 500 index jellemzően hat hónappal a recesszió előtt éri el a mélypontját. Az amerikai részvények 2023 elején még új mélységeket tesztelhetnek, a fellendülés pedig az év derekától kezdődhet meg.
Michael Hartnett vezető befektetési stratéga gyakran ismételt ajánlása szerint:
3600 pontos S&P 500-nál csipegess, 3300-nál harapj, 3000 pontnál pedig habzsolj!
A recesszió elkerülhetetlennek látszik a fejlett gazdaságokban. Az Egyesült Államokban erre a jövő év első felében kerülhet sor, kockázatot jelent, ha ez végül csak az év későbbi szakaszában később következik be. Európába viszont már a mostani télen visszaesés várható, ahonnan lassú helyreállás jöhet.
A fogyasztók számára jó hír, hogy a pénzintézet várakozásai szerint az árnyomás enyhülhet az új évben, a csökkenő inflációval párhuzamosan viszont a feszített tengerentúli munkaerőpiacon is fordulhat a széljárás. A munkanélküliségi ráta 2024 elején, 5,5 százalékon tetőzhet az Egyesült Államokban.
A kötvénypiacon mérséklődhet a volatilitás, az amerikai papírok a kétéves és a tízéves lejáraton is 3,25 százalékos hozamot kínálhatnak a következő év végén. Ebből a magas állampapírhozamok miatt idén szenvedő szektorrészvények profitálhatnak majd 2023-ban.
Ha a Fed kamatemelési ciklus lezárul, az a befektetésre ajánlott minőségű vállalati kötvényeknek is kedvezhet. A gyengébb növekedési kilátások és a magasabb kamatlábak miatt a vállalatvezetők az adósságcsökkentésre helyezik át a prioritásokat, megágyazva ezzel a jó minőségű vállalati papírok ralijának. Az eszközosztálytól 9 százalékos teljes hozamra számít a befektetési bank.
A kínai gazdasági újranyitás rázós lehet, az ázsiai államban a legtöbb pandémiás korlátozást 2023 második felére vezethetik csak ki, ezzel együtt a BofA a Wall Street konszenzusánál valamivel magasabb, 5,5 százalékos GDP-növekedést vár az országban. A kirívó hullámzásokkal tarkított idei év után a feltörekvő piacokon általában is erős hozamok várhatók.
Amint az infláció és a kamatlábak tetőznek az Egyesült államokban, és Kína újra kinyit, a feltörekvő piacok kilátásai is kedvezőbbé válnak
– húzta alá David Hauner, a nagybank feltörekvő piaci stratégája.
A BofA az árupiacokon is megtette tétjeit, szerintük az ipari fémek lendületet vehetnek, a réz árfolyama pedig akár 20 százalékot is ralizhat. A kulcspiacokon várható recesszió ellenszelet jelent ugyan ezeknek az árucikkeknek, a kínai újranyitás, a tetőző dollár és különösen a megújuló energiaforrásokba történő beruházások felgyorsulása bőven ellensúlyozhatja a negatív tényezőket.
Tartósan magasan maradhat az olajár is, az Oroszországgal szembeni szankciók, az alacsony olajkészletek és a kereslet gyengülése esetén a kitermelés csökkentésére nyitott OPEC együttesen magasan tartja az energiaárakat 2023-ban is. A Brent típusú nyersolaj hordónkénti átlagára jövőre 100 dollár lehet a nagybank szerint, az év második fél évben pedig 110 dollárnál tetőzhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.