Újult erővel tértek vissza a hazai kisbefektetők az értékpapírpiacra a szeptemberi megingást követően, és mivel a piaci széljárás is kedvezőbbre fordult, nagyságrendileg közel félezer milliárd forinttal gyarapodott a házasságok értékpapírvagyona októberben.
A 2,9 százalékos bővülést követően ezzel minden korábbinál nagyobb, összesen 16 712 milliárd forintnyi befektetett vagyonnal rendelkezik a lakosság a jegybank legfrissebb adatai szerint.
A megtakarítási kedv az ismételten rekordot döntő infláció és az egyre borúsabb gazdasági kilátások mellett rendkívül megugrott, a második őszi hónapban ugyanis 402 milliárd forintot helyezett el különböző értékpapírokban a hazai lakosság. Ez több mint hároméves csúcs, legutóbb 2019 júniusában kötöttek le ennél is több pénzt – 550 milliárd forintot – az előretekintő megtakarítók. A kora őszi piaci árfolyamzuhanás után a hozamok is felpattantak, és 67 milliárd forinttal növelték a befektetések értékét.
A friss befektetések közel háromnegyede állampapírokba vándorolt, amelyekből bő 281 milliárd forintért vásároltak be a háztartások. A kiemelkedő érdeklődés egybeesett az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) által kibocsátott új, vonzóbb hozammal kecsegtető lakossági állampapírok megjelenésével.
A hosszú – vagyis egy éven túli – lejáratú papírokból rögtön 109 milliárd forintnyit be is táraztak a kisbefektetők, akik emellett a rövid kötvények – köztük a diszkontkincstárjegyek – iránt továbbra is élénk keresletet támasztottak. Az utóbbiakból 155 milliárd forint értékben jegyeztek a forgalmazóknál. A gyenge forint mellett az előzőknél szerényebb méretű devizakötvény-portfólióikat is kibélelték a háztartások, 18 milliárd forintnyit vásárolva ezekből.
A havi átértékelődésekkel együtt a lakossági értékpapírvagyon csaknem 3 százalékkal bővült, és kétmilliárd híján elérte a 10 ezermilliárd forintot. Az ÁKK 2023-ra kitűzött, 11 ezermilliárd forintos célja ilyen ütemű bővülés mellett elérhetőnek tűnik, igaz, május végén még 10 300 milliárd forinttal vették ki részüket az államadósság finanszírozásából a háztartások.
A gazdasági és tőkepiaci bizonytalanságok mellett a lakosság továbbra is előszeretettel bízza megtakarítását a profikra. Ezt jelzi, hogy a befektetési alapkezelőknél a rekordszintű nyári és szeptemberi tőkebeáramlást követően újabb 94 milliárd forintot kötöttek le. Mivel a portfóliómenedzserek munkájának eredményeként a hozamok is kedvezően alakultak, az alapokban fialtatott lakossági vagyon 1,8 százalékkal 5457 milliárd forintra nőtt. Ezzel sorozatban a hatodik hónapban döntött csúcsot az itt kezelt állomány.
Bár októberben szabad tőkéjüknek csupán egy kis részét, összesen 10 milliárd forintot vittek tőzsdére a kisbefektetők, a parkettre lépést nagyon jól időzítették. A BUX a szeptemberi 10 százalékos zuhanás után ugyanis 8,5 százalékkal pattant fel októberben, a pesti tőzsde feltámadása pedig 80 milliárd forintos árfolyamnyereséget hozott a kockázatvállaló háztartásoknak.
Különösen az OTP és a Richter hozott jól a konyhára, a vezető hazai nagypapír 14, a gyógyszergyártó vállalat részvényei pedig 10 százalékot raliztak.
A kisbefektetők kezében lévő magyar részvényállomány mindezek eredőjeként csaknem 9 százalékkal új mindenkori csúcsot jelentő 1141 milliárd forintra hízott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.