Feszült lett Washington és Pretoria viszonya, miután egy orosz kereskedelmi hajó, a Lady R, amelynek a tulajdonosa fegyvereket szállít a Kremlnek, decemberben kikapcsolta a transzponderét, majd szemtanúk szerint,
titokban kikötött Dél-Afrika legnagyobb haditengerészeti támaszpontján.
Az oroszok két éjszaka rakodtak a Simon’s Town bázison. Egy magas rangú amerikai tisztviselő azt mondta a Wall Street Journalnak, hogy a Biden-adminisztrációt aggasztja a dél-afrikai fegyveres erők által a Lady R-nek nyújtott támogatás.
Miután két dél-afrikai haditengerészeti révhajó bevezette a támaszpontra az orosz vízi járművet, és fegyveres őrök felügyelték a rakodást, amelyet egy mobil daruval végeztek – az amerikai tőzsdei laphoz eljutott fotók és a tanúk beszámolói szerint. Miközben
a dél-afrikai támaszpontra sötétség borult az országos áramkimaradás miatt.
Nyilvánosan elérhető információ nincs a konténerek tartalmáról. A Lady R december 9-én reggel hagyta Simon kikötőjét, és még aznap este, amikor 100 mérföldre járt a támaszponttól, újra üzembe helyezte a helymeghatározó jeleket továbbító transzpondert. December közepén már Mozambik partjainál horgonyzott, majd betért Beira kikötőjébe, ahonnan Isztambul felé vette az irányt.
Kobus Marais, a dél-afrikai ellenzéki Demokratikus Szövetség parlamenti képviselője és védelmi ügyi szóvivője azt mondta: arról tájékoztatták, hogy a Lady R Oroszországból szállított lőszert, bár ez furcsa, mert általában kereskedelmi kikötőkön keresztül importálnak hadianyagot.
Az Egyesült Államok már novemberben figyelmeztette a dél-afrikai kormányt,
hogy a felségvizeik felé tartó Lady R embargó alatt áll.
Darren Olivier, az African Defence Review védelmi elemző és tanácsadó cég igazgatója elképzelhetőnek tartja, hogy a Lady R egy régi lőszerrendelést szállított le Oroszországból. 2020-ban Dél-Afrika 4,5 millió lőszer behozatalát engedélyezte körülbelül 585 ezer dollár értékben. De arra ő sem talált magyarázatot, hogy
vajon mit rakodhattak be az orosz hajóra,
mert Dél-Afrika védelmi ipara nem gyárt fegyverzetet és olyan komplett rendszereket, amelyeket az orosz hadsereg használ. Igaz, az embargó sújtotta Oroszországot érdekelhetik kettős felhasználású termékek, olyan irányító és ellenőrző rendszerek, továbbá
optikák, amelyek felhasználhatók légi drónok előállítására
– tette hozzá.
Dél-Afrika próbál semleges álláspontot képviselni az ukrajnai háborúval kapcsolatban. Cyril Ramaphosa elnök a konfliktus kezdete óta tárgyalásokat folytatott mind Biden amerikai, mind Putyin orosz elnökkel. Februárban Dél-Afrika a tervek szerint az orosz és a kínai haditengerészet közös hadgyakorlatának ad teret.
A Lady R-t is üzemeltető MG-Flot két hajóját is lefoglalták az elmúlt hónapokban. Egyiket a görög partoknál, egy másikat pedig az indiai felségvizeken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.