Aligha lesz egyszerű dolguk azoknak, akik a tavalyi év hideglelése után az idén a részvénypiacokon szeretnének értéket teremteni és pozitív teljesítményt elérni, mivel az egyes földrajzi régiók azonos és egyedi kockázatokkal egyaránt szembenéznek. A nyugat-európai részvénypiacokat és gazdaságot megvizsgálva elmondható, hogy az várhatóan 2022 utolsó negyedévében és 2023 első fél évében is recesszióban lesz.
A kockázatok közül – amelyek nagy része az év első felében jelenik majd meg – érdemes kiemelni, hogy bár a részvénypiacokon már optimista reakciót láthattunk a megjelent alacsonyabb inflációs számokra, az Európai Központi Banknak további kamatemeléseket kell végrehajtania, hogy a pénzromlás visszatérjen az általuk elfogadható toleranciasávba.
Az orosz–ukrán háború eszkalálódása is körvonalazódik, emellett az olasz adósságválság is kényszerhelyzetbe hozhatja a döntéshozókat. Az enyhe téli időjárásnak köszönhetően az európai gázárak jelentősen visszaestek, azonban nem zárható ki, hogy a későbbiekben újra 100 euró felett lesz az árfolyam megawattóránként.
Egy ilyen környezetben a Stoxx 600 indexben szereplő vállalatoknál átlagosan 8 százalékos egy részvényre eső profitcsökkenése várható az év során, mivel
a vállalati marzsok könnyen nyomás alá kerülhetnek egy ilyen időszakban,
miután nem tudják teljes mértékben a fogyasztókra áthárítani a megemelkedett alapanyag- és munkaerőköltségeket, továbbá a magasabb adó- és kamatkörnyezet is kedvezőtlenül hat rájuk.
Mit tehet egy ilyen helyzetben egy részvénybefektető? A szektorokat megvizsgálva érdemes az olyan magas marzzsal és árazási erővel rendelkező szektorokba fektetni, mint például egészségügy. Továbbá azok a szegmensek profitálhatnak jobban ebben az időszakban, amelyeknek a cash flow termelő képességük erős, és a megtermelt pénzt nem a távoli jövőben, hanem a jelenben akár osztalék formájában is hajlandók kifizetni. Ilyen lehet a bankszektor, az alapvető fogyasztási termékek szektora és az energiaszektor.
Általánosságban elmondható, hogy érdemes azokra a vállalatokra fókuszálni, amelyeknek egészséges a mérlegszerkezetük, magas cash flow termelő képességűek, növekvő a piaci részesedésük és fenntartható kompetitív előnyük van a szektortársakhoz képest. Ilyenek lehetnek a telekommunikációs vagy a közműszektorban tevékenykedő vállalatok.
Összességében véve az év első felében az óvatosság indokolt a részvénypiacokon,
ebben az időszakban érdemes a fent említett szektorokat előnyben részesíteni, a nagyobb részvénypiaci korrekciókat pedig vételekre kihasználni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.