Kilőtt az arany árfolyama, a november eleji jegyzéséhez képest jelenleg 248 dolláros pluszban jár.
A TD Securities elemzői ennek a mozgásnak a hátterében nem vélik felfedezni semmilyen makromutató változását, így a mögöttes okok erősen kérdésesek. A tradicionális katalizátorok közül sem jelentkezett egyik sem: az inflációs félelmek sem kaptak erőre kifejezetten a közelmúltban, hiszen a recesszió közelgése már régóta téma, illetve újabb geopolitikai mozgolódások sem indultak be; a jelenlegi gondok már egy ideje velünk vannak, ezek beépültek az árfolyamba.
Sőt, a közelmúltban viszonylag megbízhatóan fennálló, az arany és az amerikai inflációkövető kötvények kurzusa közt lévő inverz kapcsolat is megtört.
A World Gold Council információi szerint a központi bankok aranytartalékai az 1970-es szintekre telítődtek, így a részükről fennálló újabb igények megjelenése nem játszhat releváns szerepet, főleg, hogy a betárazási folyamat bő egy éve zajlik, és eddig nem fejtett ki ekkora hatást az árfolyamra.
Mi állhat akkor a kurzus robbanásszerű emelkedése mögött? A TD Securities szerint Kína, pontosabban az ottani állami szektor és annak intézményei.
Az elemzők szerint a medvepiaci beállítottságú, recessziós várakozásokkal átszőtt hangulat árfolyamesést kellett volna hozzon a nemesfém piacán, ugyanakkor a szakemberek találtak bizonyítékot arra, hogy a kínai állam és hozzá köthető szereplők kezdték el a felvásárlást, ezzel gyakorlatilag egyoldalúan előidézve a kurzus kilövését.
Az okokat azonban egyelőre a szakértők sem látják tisztán, több elméletet is elképzelhetőnek tartanak. Ezek közt szerepel a zéró-Covid utáni nyitás okozta keresletnövekedés, a kínai holdújév előtti felvásárlási láz, de egy ezeknél sokkal érdekesebb stratégiai forgatókönyv is:
Kína a dollár utáni világra készül.
A világpiac sérülékenységének valódi mértékére a Covid-válság, majd az orosz–ukrán háború is rávilágított, a globális gazdaság egymásra utaltsága kritikus szinteket üt meg, és ez a kormányok számára is nyilvánvalóvá vált. Ez a kép pedig önállósodásra serkenti a szereplőket, akiknek a folyamat során egy ponton érdekévé válik, hogy ne dollárban, hanem valami értékállóbb, könnyebben értékesíthető és politikai indokok mentén nehezen befolyásolható instrumentumban halmozzák fel a tartalékaikat: ez szinte pontosan megegyezik az arany tulajdonságaival.
A dollárról való leválási törekvéseket támasztja alá az is, hogy a BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-Afrikai Köztársaság) egymás közti kereskedelmében egyre kevésbé használják elszámolásra a zöldhasút. A CBDC-k, azaz a digitális jegybankpénzek felhasználásával létrejövő Bridge-projekt részeként akár teljes mértékben ki tudnák váltani a fiatdevizákat (mint például a dollár, az euró, a forint vagy a rubel), alacsonyabb árak és magasabb sebesség mellett, így a közvetítő szerepét akár teljes mértékben el is veszthetné az amerikai fizetőeszköz a BRICS-közti kereskedelem során.
Szakértők szerint a jelenlegi kínai felvásárlási láz nem tarthat örökké, így az árfolyam csökkenését várják a következő pár hónapon belül. Hosszú távon ez öngyilkos stratégia, hiszen ha nem hagynak fel a szakadatlan felvásárlással, olyan magasra pumpálhatják az árakat saját maguk számára is, hogy a valós keresleti piac visszatérte nyomán hatalmas veszteségeket kellene realizáljanak a túlfűtött piacon lefolytatott akvizícióik következtében. Ezt pedig a koronavírus visszatértét jelenleg alaposan megszenvedő ázsiai ország költségvetésének igencsak rosszul jönne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.