Nem csak a befektetési bankárok bónuszai bánják a bevételek csökkenését, az IT-szektorban is új szelek fújnak. Ám a Big Tech történelmi léptékű leépítéseinél is izgalmasabb, hogy a mikroprocesszorokat és csipeket gyártó Intel a menedzsmentjuttatásokba vágott bele. Ráadásul a legfelső szintet sem kímélve. Pat Gelsinger vezérigazgató alapbére 25 százalékkal csökken. Aztán a ranglétrán lefelé haladva fokozatosan mérséklődik a mérték: a legszűkebb csapat bére 15 százalékkal, a felső vezetőké 10 százalékkal, míg a középkádereké 5 százalékkal olvad költségcsökkentés címén.
Nagyon gyönge számokat közölt a tavalyi negyedik negyedévről az Egyesült Államok legnagyobb csipgyártója. A jelentett 664 millió dolláros veszteség messze nagyobb volt, mint a Wall Street 278 millió dolláros veszteségvárakozása. De a 32 százalékkal, 14 milliárd dollárra csökkent árbevétel is alulmúlta a 14,49 milliárd dolláros FactSet-konszenzust. Ráadásul
a menedzsment idei prognózisa is borús.
Pat Gelsinger vezérigazgató a folyó negyedévben 10,5–11,5 milliárd dolláros árbevételre számít, míg a Wall Street prognózisa 13,9 milliárd dollár volt. Ezért az idei első negyedévben is veszteséget jelenthet a cég.
Az amerikai csipikon az elmúlt három évtizedben sohasem könyvelt veszteséget két egymást követő negyedévben.
A vállalat
idén 3 milliárd dolláros költségcsökkentést tervez.
Nem csupán a munkavállalói javadalmazásokat és kompenzációkat nyirbálják meg, de munkahelyeket is felszámolnak amit az iparági visszaeséssel, a makrogazdasági hatásokkal és az élesedő piaci versennyel indokolnak.
Ugyanakkor
a megszorítások nem érintik az órabéres alkalmazottakat és a junior munkavállalókat.
A The Wall Street Journal emlékeztet, hogy az Intel pénzügyi helyzete olyan kritikus időszakban ingott meg, amikor a vállalat 100 milliárd dolláros beruházással épít csipgyárakat az Egyesült Államokban és Európában, hogy visszaszerezze az ázsiai riválisoktól az elvesztett piacait. Igaz,
az amerikai fejlesztést a Biden-adminisztráció technológiai programja is támogatja,
mert Washington csökkenteni akarja a technológiai függését Kínától. Tavaly 280 milliárd dolláros kétpárti törvényt fogadtak el Chips and Science Act néven, amely az amerikai csúcstechnológiai gyártás fellendítését célozza, s ennek része egy 52 milliárd dolláros csipgyártási csomag.
A részvényárfolyamot támasztják a költségcsökkentési erőfeszítések, de rombolják az osztalékfizetési aggodalmak. Bár az Intel megerősítette elkötelezettségét a versenyképes osztalék mellett, ám a szabad cash flow elmarad a tavalyi várakozásoktól. Az árfolyamomlás azonban emeli az osztalékhozamot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.