Az áremelések miatt mérséklődő sörfogyasztás mellett is várakozáson felüli bevétel- és profitszámokkal búcsúztatta az évet az Anheuser-Busch Inbev (AB InBev). A világ első számú sörgyártójának adózott nyeresége 45 százalékkal, 2,84 milliárd euróra ugrott október és december között, ami jókora pozitív meglepetés a 2,2 milliárd eurós elemzői várakozáshoz képest. A negyedéves EBITDA 7,6 százalékkal, 4,95 milliárd euróra futott fel, a piac itt 7,1 százalékos javulásra számított.
A belga társaság forgalma az egy évvel korábbi 14,2-ről 14,67 milliárd euróra bővült, a FactSet 14,41 milliárd eurós szakértői konszenzusát itt is sikerült felülmúlni. Az árbevétel organikusan 10,2 százalékkal nőtt, azzal együtt is, hogy az értékesített volumen a várt bő 2 százalékos bővüléssel szemben 0,6 százalékkal csökkent.
Az elszabadult inflációt elszenvedő fogyasztók világszerte visszafogták sörfogyasztásukat, ezt azonban magasabb áraival több mint ellensúlyozni tudta a Stella Artois és a Budweiser márkák gyártója.
A legnagyobb piacnak számító Egyesült Államokban a forgalom és a profit egyaránt nőtt a végrehajtott áremelés következtében, ám a drágább sör, valamint a rendkívüli téli időjárás miatt a söreladások némileg itt is mérséklődtek.
A sörgyártók Európában is jórészt a fogyasztókra hárították át megugró energia- és nyersanyagköltségeiket, az áremelés hozadékaként ugyanakkor a Heineken és a Carlsberg is a sörkereslet várható apadására figyelmeztetett a kontinensen.
A kínai piacon az értékesítés és a nyereség is erősen zsugorodott a csak decemberben feloldott, rendkívül szigorú járványellenes intézkedések következtében. A helyi leánycég arról számolt be, hogy a vendéglátóhelyek többsége február végére már újranyitott, ezért a második negyedévtől a forgalom fellendülésére számítanak.
Az anyacég is optimista az idei kilátásokat illetően, a továbbra is érzékelhető árnyomás és a világgazdasági lassulás ellenére az EBITDA soron 4–8 százalék közötti növekedést várnak.
A tavalyi, egész éves eredményből a befektetők is nagyobb adagot kapnak,
az igazgatóság ugyanis a 2021-es 50 cent után részvényenként 75 cent osztalék kifizetését javasolja, amit a tulajdonosok az április végi közgyűlésen hagyhatnak jóvá. Az AB InBev árfolyama közel 4 százalékos eséssel indította a csütörtöki kereskedést, ami délelőttre másfél százalékos mínusszá szelídült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.