Az idei első negyedévben sem csillapodott a egyéni befektetők kockázatvállaló hajlandósága. Bár a márciusi bankpánik idején megtorpantak a vásárlók, de a februárban tetőző első kéthavi részvénykereslet így is olyan erős volt, hogy három hónap alatt összejött nettó 77,7 milliárd dollár részvény- és tőzsdeirészvényalap- (ETF) vásárlás, ennyivel növelték az állományukat az amerikai tőzsdéken a kisbefektetők. Ennél erősebb első negyedévet csak tavaly és tavalyelőtt láthattunk, amikor nettó 80 milliárd dollárért vásároltak. Fontos megjegyezni, hogy ezek az összegek nem tartalmazzák a nyugdíjcélú befektetéseket. Az úgynevezett 401k nyugdíjszámlákra való befizetéseket épp a bankpánik pörgette fel, a pénzintézetek a kimenekített betéteket pótolják a nyugdíjszerű életjáradékot kínáló befektetésekkel.
Emlékezetes, hogy amikor az egyéni befektetők részvényvásárlásai megugrottak a 2020-as koronavírus járvány első napjaiban összeomlott s hirtelen olcsóvá vált részvénypiacon, sokan azt jósolták, hogy hamar alábbhagy majd ez az őrület. De ha mégsem, akkor a karantén után újrainduló fogyasztás majd biztosan visszafogja a befektetési kedvet. Nem így történt, az egyéni befektetők még idén is ötször annyi részvényt és részvényalapot vásároltak, mint a járvány előtti évek hasonló időszakaiban. A részvénystratégák ezt azzal magyarázzák, hogy a széles piacot leképező S&P 500 rácáfolt a recessziós aggodalmakra, s idén eddig 8 százalékot emelkedett. Fontos változást jelez, hogy a részvények iránti lelkesedés ellenére halványul az elmúlt évek befektetési eufóriája. Ami abban mutatkozik meg, hogy
az egyes részvényekkel szemben előtérbe kerültek a diverzifikált tőzsdén kereskedett részvényalapok.
Az egyéni befektetők kereskedési aktivitása ugyanakkor csökkent, visszahúzódtak például a kockázatosabb opciók piacáról. A hangulat medvepiaci vonása, hogy az egyéni befektetők a pénzpiaci alapokba is egyre többet fektetnek, ami hagyományosan menedéknek számít a volatilis részvénypiachoz képest.
Indokolt az óvatosság, hiszen a Vanda becslései szerint egy átlagos egyéni befektetői részvényportfólió értékelése körülbelül 27 százalékot olvadt a 2021. novemberi csúcshoz képest.
A Charles Schwab brókercég ügyfelei több mint 1 millió új brókerszámlát nyitottak az idei első negyedévben, s nettó 132 milliárd dollárnyi eszközt adtak hozzá. Ennek ellenére az ügyfelek napi átlagos kereskedése 10 százalékkal mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest. A JPMorgan elemzése szerint a tavalyi negyedik negyedévben a kisbefektetőket kiszolgáló brókercégek kereskedési volumene a teljes amerikai részvénypiaci volumen 22,5 százalékára esett vissza a 2021. januári 37 százalékos csúcsról. Az egyéni befektetők körében az opciós aktivitás is csökkent. Három év alatt 18 százalékról 12 százalékra zsugorodott a piaci részesedésük. Ugyanakkor
az egyéni befektetők idén a részvényalapok piacán nettó vásárlók, az egyéni részvények piacán pedig nettó eladók.
Továbbá háttérbe szorultak a pandémia idején népszerű spekulatív részvények, s az egyéni befektetők újra a bluechipek és az osztalékpapírok felé fordulnak.
Van egy stabil befektetési kör, amelynek aránya évek óta változatlan. A Fidelity Investments tanulmánya szerint a nyugdíjcélú megtakarítások évről évre a jövedelem 14 százalékát teszik ki, beleértve a munkavállalói és munkáltatói hozzájárulásokat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.