BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb nyersanyagpiaci rali indulhat

Könnyen elképzelhető, hogy a következő hónapokban ismét erős emelkedést figyelhetünk meg.

Az energiától kezdve a mezőgazdasági termékeken át az ipari fémekig gyakorlatilag megállás nélkül estek a nyersanyagárfolyamok 2022 júniusa és 2023 márciusa között, a spot árakat követő Bloomberg Commodity Index ez idő alatt majdnem 28 százalékkal csökkent. 

Az elmúlt nyolc hónapban azonban számos változás történt a globális nyersanyagpiacokon, és könnyen elképzelhető, a hogy a következő hónapokban ismét erős emelkedést figyelhetünk meg ezeknek a termékeknek az árfolyamában. 

Az olaj tekintetében az országok stratégiai készleteinek lecsapolása megszűnt, az OPEC+ kartell pedig az elmúlt hónapokban több millió hordóval csökkentette a kitermelési kvótákat. Sőt mi több, a következő hónapokban várhatóan további másfél millió hordóval fogja csökkenteni a termelést, ami a globális olajkereslet másfél százalékával egyenértékű. 

A Bloomberg Commodity Index alakulása 2022. június 1-től
 

Az amerikai palaolaj-kitermelők már nem képesek és nem is akarnak olyan növekedést produkálni a kitermelésükben, mint megszokhattuk tőlük az elmúlt tíz évben. A másik oldalon a kínai gazdaság stabilizálódása és átmeneti fellendülése növelheti a globális keresletet. 

A földgáz piacán a rendkívüli európai aszály és a növekvő kínai LNG-kereslet hozhat változást az árfolyamban, habár ezeket a tényezőket a továbbra is erős amerikai termelés és az idén elkészülő földgázvezetékek ellensúlyozhatják. 

Az ipari fémeknek óriási hátszelet ad a megújulóenergia-forradalom, a réz iránt jelentősen megnövekedhet a kereslet a következő években az elektromos autók és a megújuló-erőművek egyre szélesebb körű terjedése következtében. 

Végezetül a mezőgazdasági árakban is nagy változásra lehet számítani.

Ukrajna termőterületeinek jelentős része elveszett vagy használhatatlanná vált, a helyi gazdák pénzügyi helyzete romlott, ezért tetemes exportveszteséggel kell számolni az idei évben. Amerikában a búzakészletek meglehetősen alacsony szintekre estek, Oroszország, a világ legnagyobb exportőre pedig az alacsony nemzetközi árak következtében az export korlátozásán gondolkodik. Sőt mi több, ha az energiaárak emelkedésnek indulnak, akkor a kukoricából és cukornádból előállított etanol keresletnövekedése és a magasabb műtrágyaköltségek további hátszelet biztosítanak az árfolyamok emelkedésének.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.