Elképesztő ralit tudhat maga mögött az idén az amerikai tőzsdéken a technológiai szektor, amelyet nagyrészt a mesterséges intelligencia berobbanásának köszönhetnek a szegmens óriásai.
A generatív mesterséges intelligenciák (MI) terén a tavalyi év végén az OpenAI által a ChatGPT képében elért áttörés ugyanis a szektor minden vállalata számára egyértelművé tette a következő évek legforróbb témáját, amelynek meglovagolásával dollár-ezermilliárdokat lehet zsebre tenni:
ennek a versenynek pedig a legnagyobb nyertese kétségtelenül az Nvidia videókártya-gyártó vállalat, melynek részvényei 166 százalékot erősödtek az idén.
Az MI-k ugyanis főként a videókártyák számítási kapacitására hagyatkoznak működésük során, mely területen az Nvidia párját ritkítja.
Minden várakozást felülmúlt az Nvidia, több százmilliárd dollárral nőtt a cég értéke pár óra alattA videókártya-gyártó cég a mesterséges intelligenciának köszönheti idei menetelését, az első negyedéves teljesítménye minden elemzőt meglepett. |
Ám míg az MI-versenyben hardveres téren az Nvidia gyakorlatilag rajt-cél győzelmet aratott, a szoftveroldal erőviszonyai korántsem alakultak ennyire egyértelműen, legalábbis a részvényárfolyamokat tekintve. Az Alphabet és a Microsoft kurzusa egyaránt 40 százalék körüli erősödést ért el az idén, annak ellenére, hogy a redmondi óriás a ChatGPT Bing keresőjébe való villámgyors beépítésével gyakorlatilag köröket vert a Google nyögdécselő próbálkozásaira a Bard MI-n keresztül.
Az idei év nagy nyertesei közt még az MI-től függetlenül szárnyaló, a tavalyi esztendő legnagyobb vesztesei közé tartozó Metát érdemes kiemelni: a közösségimédia-óriás árfolyama kvázi korrekción ment keresztül az idén, 2022 eleji szintjére tornázva vissza a kurzust.
A szektor nagyjainak szárnyalása pedig a részvényindexek terén is kiugróan magas, 33,9 százalékos pluszba vitte az idén a tech szegmens papírjait követő Nasdaq 100 Technology Sector mutatót, ami a Nasdaq Composite 23,9 és az S&P 500 9,5 százalékos erősödéséhez, illetve a Dow Jones ipariátlag-index 0,2 százalékos gyengüléséhez képest tetemes eredmény.
A tech indexben szerepel többek közt a korábban említett óriások mellett az Apple, a Qualcomm, a Micron és az Intel csipgyártó egyaránt.
Az idei szárnyalás azonban egyre több kérdést vet fel a rali fenntarthatóságával kapcsolatban: az Nvidia – amely negyedéves jelentésének közzétételét követően kurzusa megugrásának hatására 220 milliárd dollárral növelte piaci értékét – papírjai 180 körüli P/E mutató (árfolyam/nyereség) mellett kereskednek, ami elképesztően magas az S&P 500 cégeinek 24 körüli átlagos P/E adatához mérten, de még az Alphabet 27,75, a Meta 26,9, valamint a Microsoft 35,6-os mutatójához képest is drasztikus felárat képvisel.
Sőt, az Nvidia részvényei még az előremutató P/E tekintetében is több mint kétszeres értékeltségen forognak a szektor legnagyobb neveihez mérten.
Ez a drasztikus felülértékeltség pedig már az elemzők szemét is egyre inkább szúrja, főleg azért, mert az Nvidia bevételével kapcsolatos várakozások közelmúltbeli megemelése nélkül a jelenlegi előremutató P/E 53,76 helyett 70 felett járna, ami a szektor nagyjain túl még a Tesla értékeltségét is lepipálná.
Cathie Wood sztárbefektető – akinek befektetési alapja ugyan az Nvidia félezer milliárd dolláros ralijából kimaradt a januári pozíciózárásával – szerint a P/E-n túl a cég P/S mutatója (árfolyam/bevétel) is rettentő magas, 25-ös értéket vett fel, ami több mint kétszerese például a Microsoft várakozásainak.
William Keating független elemző elmondta:
Úgy érezzük, az Nvidia részvényei a cég jövőbeli növekedési potenciáljától függetlenül már a buborék kategóriába tartoznak. A vonat már elhagyta az állomást, utánarohanni pedig nincs sok értelme
– figyelmezette a beszállást fontolgató befektetőket a szakértő.
A tech szektor legnagyobbjainak részvényeire vonatkozó elemzői célárak ugyanakkor további erősödésre engednek következtetni: a szakértők nemrég megemelték a Microsoft, az Nvidia, az Alphabet és a Meta 12 havi célárát is, így a Wall Street kilátásai egyelőre optimistának mondhatók a szegmens papírjait tekintve.
Takeru Hanaya, az SMBC Nikko Securities elemzője rámutatott: az Nvidia szárnyalása még erősebbé tette a mesterséges intelligencia kiszolgálására szolgáló szerverfarmokat érintő várakozásokat egy olyan időszakban, amikor a csipek és az elektronikai cikkek iránt az inflációs helyzet nyomán erősen visszaesett a kereslet, elképzelhetővé téve ezzel egy közelgő korrekciót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.