Ritka különállás látható a magyar és az amerikai részvénypiacokon, itthon eddig kifejezetten szuper az augusztus hónap, a BUX csütörtökön mindenkori rekordértékre kapaszkodott, a tengerentúlon viszont július végétől kifejezetten gyatra az összteljesítmény: a vezető S&P 500 index esett 4,8 százalékot, míg a vezető tech index (Nasdaq 100) 6,7-et. Közben a magyar tőzsdeindex 5,3 százalékot gyarapodott július 31. óta. Az emelkedést az OTP Bank részvényei vezették, hihetetlen, de pénteken 10,1 százalékkal értek többet, mint a múlt hónap végén.
A csütörtöki rekorddöntést így kommentálták az Erste elemzői:
A BUX úgy ment új csúcsra mind napon belül (56 503 pont), mind zárásban (56 470 pont), hogy a vezető részvények egyike sem volt új csúcson. Egyedül a Richter van hajszálra ettől az értéktől, vagyis az lehetne a vezető részvény, de valójában és elsősorban az OTP jó teljesítményének köszönhetjük az új csúcsot, na meg a kiugró vagy legalábbis az átlagot meghaladó forgalmat is.
De hogyan jöhetett össze a történelmi maximum, ha a vezető részvények árfolyama a Richter kivételével elég messze van mindenkori legjobb formájától? Erre a Világgazdaság csütörtöki cikke is kitért.
És hogyan tovább, miután megdőlt a 2021. novemberi BUX-csúcs? Erről így vélekednek az elemzők:
Olcsó a BUX, jó a teljesítmény, de most mégis valószínűbb lehet egy pihenő, akár hasonló kiszúrásokkal, mint a DAX esetében láthattunk az elmúlt időszakban. Valamiféle konszolidáció után, talán egyéves időtávon, például ha számos kérdés tisztázódik – amelybe az uniós pénzek is beletartozhatnak, vagy éppen a gazdaság fellendülésének kérdése megoldódik –, számíthatnánk inkább igazi jelentősebb emelkedési hullámra.
Az óvatosság, ha másért nem, azért tényleg nem árt, mert a tengerentúli részvénypiacokat elég nagy nyomás alá helyezte, ami a kötvénypiacokon zajlik. Ott ugyanis kitartóan emelkednek a másodpiaci hozamok, mivel egyre inkább felerősödnek azok a vélemények, hogy nem fog megállni az amerikai központi bank további egy kamatemelésnél.
A tízéves államkötvény hozama már a 4,3 százalékos szintet is elérte csütörtökön, utoljára tavaly októberben volt hasonlóan magas szinteken. A rövidebb oldali hozamok is magasabb szintekre szöktek az utóbbi napokban, bár az 5 százalékos szintet egyelőre nem tudta áttörni a kétéves hozam. „A piaci várakozások már nem zárnak ki még egy további kamatemelést az idei évben, bár a szerdán megjelent Fed-jegyzőkönyv alapján a jegybank döntéshozói is látnak már gazdasági kockázatokat a szigorítás fenntartásával” – magyarázták a folyamatokat a KBC Securities elemzői.
Aggasztóbb hír, hogy a hosszú hozam már a 2007-es rekordot közelíti.
A tengerentúli kötvények így már észrevehető reálhozamot kínálnak (dollárban), júliusban 3,2 százalék volt az éves inflációs ráta Amerikában, ehhez képest, aki tízéves állampapírt vesz most, a következő évtizedre évi 4,2-4,3 százalékos hozamot „fixálhat” be magának. Ez körülbelül olyan, mintha a tízéves magyar kötvények hozama 18,6 százalék lenne egy évre (szemben az aktuális 7,55 százalékkal.
Az augusztusi szenvedés a Wall Streeten folytatódik, sommázta pénteken a fejleményeket a CNBC, elsősorban a tech papírok négy napon át tartó esésén keseregve. Ilyen rossz hete a Nasdaqnak december óta nem volt, és nagyon úgy tűnik, hogy egy pozitív meglepetéssel előálló Nvidia-gyorsjelentésre (szerdán esedékes) lenne szükség a fordulathoz. Ami viszont még ennél is fontosabb, az Jerome Powell Fed-elnök felszólalása a szokásos Jackson Hole szimpóziumon augusztus 24-én.
S hogy telt a hét, amikor a BUX 0,2 százalékos heti emelkedéssel zárt? Az S&P 500 szinte zuhant 2,1 százalékkal egy hét alatt, a Nasdaq 2,6 százalékkal került lejjebb, és ugyanennyit csökkent az FTSE All-World indexe is.
A csökkenést részben az úgynevezett Magnificent Seven, az amerikai technológiai részvények – Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia és Tesla – vezették. A csoport három egymást követő héten keresztül több mint 900 milliárd dollárt veszített értékéből, ami az idei év legsúlyosabb összesített piacikapitalizáció-csökkenési sorozatát jelenti. Európában a régiót átfogó Stoxx 600 index közel 2 százalékos heti csökkenést szenvedett el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.