Az amerikai részvénypiac mesterségesintelligencia-őrület által vezérelt, heves ralija augusztusban éppolyan gyorsan fulladt ki, mint amilyen sebesen elstartolt, miután a közelmúltbeli erős gazdasági adatok aggodalmat keltettek, hogy az amerikai jegybank (Fed) a vártnál tovább tartja majd magasabb szinten a kamatlábakat, s ezért a hosszabb lejáratú kincstárjegyek hozama megugrott.
Az S&P 500 tőzsdeindex eddig 2 százalékot veszítve, az elmúlt fél év legrosszabb hónapját szenvedte el. A Dow Jones 1,8 százalékkal, a Nasdaq Composite pedig 2,9 százalékkal esett, ami december óta a legrosszabb eredmény – derül ki a FactSet adataiból.
Ráadásul az elmúlt évtizedek tapasztalatai szerint a szeptember sem hozhat megnyugvást.
A legszélesebb merítésű amerikai index, az S&P 500 ugyanis 1945 óta átlagosan 0,73 százalékkal esett vissza, ami a leggyengébb teljesítmény az összes hónap közül – mondta Sam Stovall, a CFRA Research vezető befektetési stratégája a MarketWatchnak. Emellett ez az egyetlen olyan hónap is, amikor gyakorabb volt a csökkenés, mint az emelkedés, a „nyerési arány” mindössze 44 százalékot tett ki.
Hasonló a helyzet a technológiai súlyú Nasdaq Composite esetében is, itt a szeptember az egyetlen olyan hónap, amely 1971 óta átlagosan negatív hozamot könyvel el.
Minderre tekintettel Stovall befektetőknek szóló jegyzetében már fel is hívta a figyelmet, hogy mind az S&P 500, mind a Nasdaq csalódást okozhat az előttünk álló hónapban.
Az első őszi hónap azonban nem csupán a statisztikai adatok alapján hozhat további csökkenést, az aktuális helyzet is indokol némi pesszimizmust.
Az augusztusban tapasztalt részvénypiaci volatilitás még nem ért véget, és szeptemberben további hullámvasútra számítunk, mivel a piac elkezdi beárazni a gazdasági aktivitás lassulását, amit a Fed korábbi kamatemelései késleltetve idéznek elő
– mondta az amerikai tőzsdei hírportálnak Richard Saperstein, a Treasury Partners befektetési igazgatója.
Ezzel szemben Mark Newton, a Fundstrat Global Advisors egyik vezetője kedvező technikai jelzéseket is lát.
Először is, a részvénypiaci hangulat az elmúlt hetekben meredeken visszaesett a július végi szintekről, az Amerikai Egyéni Befektetők Szövetsége (AAII) legfrissebb heti befektetői hangulatfelmérése szerint a múlt szerdáig tartó hét napban az optimista hangulat csökkent, és már a második egymást követő héten van átlag alatt.
A túlzott tőzsdei derűlátás ugyanis néhány befektetőt kontrárius (ellentétes irányú) ügyletekre sarkall, hiszen amikor a részvénypiacon mindenki bizakodó, az jó alkalmat teremt az eladásra. Ha viszont a hangulat borús, a kontráriusok vásárolnak – magyarázza Newton.
Ezen túlmenően pedig az amerikai dollár és az amerikai kincstárjegyek hozama is középtávú csúcsa közelében van – teszi hozzá az elemző.
Az ICE U.S. Dollar Index – amely az amerikai dollár nemzetközi értékének legfontosabb referenciamutatója – szerint a dollár ereje a főbb devizákkal szemben múlt pénteken június 7. óta a legmagasabb szintre hágott, mielőtt visszaereszkedett volna szerda reggelre 103,09 pontra.
A 10 éves kincstárjegy hozama pedig 2007 novembere óta nem látott rekordra, 4,339 százalékra emelkedett a múlt héten, de szerda reggelre 4,107 százalékra mérséklődött a FactSet adatai szerint.
Newton mindenből arra következtet, hogy
a részvénypiaci mélypont már a sarkon van, és a piacok szeptember első felében nyereségre számíthatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.