A vállalatvezetők csaknem fele szerint kedvezőbbek a pénzügyi kilátások, mint az év elején, de továbbra is kiszámíthatatlanok a működési körülmények – derül ki az EY nemzetközi tanácsadó cég 1200 vezérigazgató bevonásával készült nemzetközi kutatásából. A nemzetközi tanácsadó felmérése szerint a vállalati döntéshozók a geopolitikai konfliktusokat, a gazdasági bizonytalanságot, a jogszabályváltozásokat, a fenntarthatósági követelményeket és a technológiai fejlődést tartják a legjelentősebb kihívásoknak.
A nehézségek miatt a megkérdezettek 29 százaléka új forrásokat teremtene elő vagy tartalékokat képezne, hogy ne érje őket felkészületlenül egy váratlan krízishelyzet. Az EY szerint a cégvezetők 59 százaléka tervez tulajdonszerzést más társaságokban, 47 százalék pedig arra készül, hogy saját eszközt vagy üzletrészt értékesítsen a következő 12 hónapban. Közös vállalkozás vagy stratégiai partnerség létrehozását 63 százalék tartja lehetségesnek.
A tranzakciókat főképp a technológiai képességek javításával indokolták, de fontosnak tartják a fenntarthatóságot is, 70 százalékuk például ennek megfelelően alakítja a beruházásait. A környezeti és társadalmi felelősségvállalásra a vállalatok döntéshozói a mesterséges intelligenciában látják a megoldást, 88 százalékuk gondolkodik ilyen célú befektetésekben. Az EY szakértői úgy vélik, hogy a mostani helyzet alkalmas a vállalati tranzakciókra, ezért a helyes tőkefelhasználás nagyon fontos szempont a cégeknek.
Amelyiküknek van forrása más társaságok felvásárlására, most megerősítheti a piaci pozícióját.
A tanácsadók azt javasolják a cégvezéreknek, hogy mérjék föl az ellátási láncaik helyzetét, a rendelkezésükre álló eszközöket, és törekedjenek a vásárlóik hatékony elérésére. A felmérés 2023 júniusában és júliusában készült Ausztráliában, Belgiumban, Brazíliában, Dániában, Dél-Koreában, az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Finnországban, Franciaországban, Hollandiában, Indiában, Japánban, Kanadában, Kínában, Luxemburgban, Mexikóban, Németországban, Norvégiában, Olaszországban, Svédországban és Szingapúrban.
A vezérigazgatók szerint a mesterséges intelligencia gördülékenyebbé teszi a cégek működésétA kibertámadásoktól, a dezinformációtól és a videóhamisításra alkalmas módszerektől tartanak leginkább a vezérigazgatók, ugyanakkor nagy lehetőséget látnak a technológiában. A kutatás szerint tízből kilenc vezérigazgató már elkezdte felmérni, hogy milyen mesterségesintelligencia-alapú technológiába érdemes befektetnie. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.