Pesszimista előrejelzést ad a Mol-részvények árfolyamára a Raiffeisen Bank International (RBI) legfrissebb elemzésében. Az osztrák bank az eddigi 3100 forintról 2500 forintra vágta vissza a magyar olajtársaság papírjainak 12 havi célárát, ez alapján további bő 6 százalékot eshet az elmúlt időszakban egyébként is gyengélkedő hazai blue chip.
Az osztrák pénzintézet elemzői szerint a régiós különadók és a vegyipari szegmens visszafogott teljesítménye jelentősen nyomás alá helyezheti az idei és a jövő évi eredmény- és készpénztermelést, a célárvágást leginkább ez a két tényező indokolja.
A magyar kormány tavaly óta többször is változtatott az energetikai vállalatokra vonatkozó különadók rendszerén, de a szlovák és a horvát államnak fizetendő közterhekkel kapcsolatban is nagy a bizonytalanság, utóbbiak 2023-ban is megközelíthetik a tavaly befizetett, 520 millió dolláros szintet, miközben Horvátország a különadó-fizetési kötelezettség egy évvel történő meghosszabbítását tervezi.
A Raiffeisen azzal számol, hogy – az üzemanyagár-plafon és a Brent–Ural árkülönbözetre kivetett adó hatása nélkül – idén a 2022-es 700 millió dollár bő dupláját, összesen másfél milliárd dollár különadót fizethet be az államkasszákba a Mol, 2024-ben pedig további 400 millió dolláros töbletteher várhat a társaságra.
Az adókörnyezet kiszámíthatatlansága miatt középtávon továbbra is fokozott kockázatokat jelent a vállalat eredményére nézve. Az idei eredmény után 300 forintos osztalék kifizetését valószínűsíti az RBI, ami 10 százalék körüli osztalékhozamot jelenthet, ám véleményük szerint még ez sem lesz elegendő a kormányzati elvonások miatti kockázatok ellensúlyozására.
Az RBI megjegyzi, hogy a Mol második negyedéves eredményszámai meglehetősen gyengék voltak a kedvezőtlen iparági környezet miatt, a vezetőség 2023-ra kitűzött, 2,5 milliárd dolláros eredménycélja pedig az osztrák bank 2,6 milliárdos várakozását is alulmúlta. A pénzintézet idén alacsonyabb gázárral és a petrolkémiai szegmens lassú helyreállásával számol, ami a különadóterhek mellett ugyancsak visszafoghatja az eredményt. Az alacsonyabb célárhoz mindezek mellett hozzájárul a súlyozott átlagos tőkeköltség (WACC) emelkedése is a magasabb kamatkörnyezet eredményeként.
A Raiffeisenénél már csak a PKO Bank Ploski látja borúsabban a Mol kilátásait, a lengyel bankház még a második negyedéves jelentés előtt, június közepén csökkentette 2355 forintra árfolyamcélját, ugyancsak eladásra leminősítve a papírt.
A Refinitiv elemzői konszenzusában szereplő célárak átlaga 2998 forint, ami még további 12 százalékos árfolyam-emelkedéssel kecsegtet. A magyar olajtársaságot követő kilenc brókerház közül hat vételt, további egy tartást javasol, a Raiffeisennel együtt pedig immár két befektetési szolgáltató eladásra ajánlja a papírt.
A Mol kurzusa alig 3 százalékkal jár feljebb az év eleji szintnél, az elmúlt három hónapban pedig – a rekordszintű, 350 forintos osztalékszelvény levágásával együtt – 12 százalékot süllyedt az árfolyam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.