A borúsra forduló piaci széljárás megtépázta a világ legnagyobb tőzsdéjén kitettséget adó amerikai részvényalapokat, amelyek egy év óta először zárták visszaeső hozamokkal a negyedévet, miután a Fed kitartó szigora mellett az emelkedő kamatlábak és a ralizó olajár is lefelé nyomta a részvényárfolyamokat.
A tengerentúli részvényalapok átlagosan 3,7 százalékos árfolyamveszteséget értek el a harmadik negyedévben a Refinitiv adatai szerint, a népszerű eszközkategória négy negyedév óta először hagyta cserben a befektetőket.
Köztük vélhetően magyar ügyfeleket is, miután
a Bamosz tizenegy amerikai részvényalapot tart nyilván (az Accorde, az Amundi, a Generali, a K&H, valamint az MBH kínálatában is megtalálhatók ezek),
de emellett a globális, illetve fejlett piaci részvényalapok közül is számos rendelkezik itteni kitettséggel.
A tengerentúli részvényalapok vesszőfutása annak tükrében természetesen annyira nem is meglepő, hogy a széles körben követett amerikai indexek is leszerepeltek ebben az időszakban. A Dow Jones 2,6 százalékos mínusszal még viszonylag jól is állta a sarat, az S&P 500 3,7 százalékkal, a Nasdaq pedig 4,1 százalékos veszteséggel zárta a harmadik negyedévet, jelentős részben a szeptemberi nagy zuhanásnak betudhatóan. Az átlagos alapkezelői teljesítmény alapján a piaci viszontagságokkal szemben a portfóliómenedzserek sem igazán tudták megvédeni az ügyfeleket.
Szeptemberben egyébként 4,2 százalékos negatív hozamot szállítottak az amerikai részvényalapok. A tőzsdékről az erős dollár, a közel 30 százalékkal feltörő olajár, valamint az emelkedő államkötvényhozamok is kifelé szivattyúzták a pénzt.
Ezzel együtt korántsem mindegy, hogy a részvényalapokon melyikbe invesztáltak a megtakarítók, mert ezek teljesítménye között is nagy volt a szórás.
A legjobban szereplő, nyersanyagtermelők papírjaiból válogató természeti erőforrás alapok 12 százalékos árfolyamnyereséget szállítottak a borús piaci környezetben is, főként a nyersanyagok drágulásától fűtve. Ezzel szemben a megújulóenergia-cégekben pozíciót vállaló alapok valósággal égették a befektetők pénzét, 16 százalékos negatív hozammal szomorítva őket.
A Refinitiv által számon tartott 104 kategóriából mindössze 14 tudott pozitív hozamokat felmutatni az utóbbi három naptári hónap alatt.
A leforduló hozamok mellett az alapok értékesítésére sem lehetnek büszkék az alapkezelők. A hagyományos részvényalapokból három hónap alatt 88,5 milliárdot váltottak vissza a tengerentúli befektetők – ebből 73,6 milliárd dollárnyit az amerikai részvényekből álló portfóliókból –, ezt pedig csak némileg tudta ellensúlyozni a részvény-ETF-ekbe ez idő alatt beáramló 66,8 milliárd dollárnyi friss tőke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.