„Tartós marad a mobilhálózati üzletágunkat érintő bizonytalanság, várhatóan még jövőre sem javul a helyzet” – közölte kedden az Ericsson, miután az 5G-s hálózati eszközei iránti észak-amerikai kereslet visszaesése miatt harmadik negyedéves bevételei az előző év azonos időszakához mérten 5 százalékkal, 64,47 milliárd koronára (1 svéd korona = 33,5 forint) zuhantak.
A cég nettóeredmény-soron 30,67 milliárd svéd korona, azaz részvényenként 9,21 korona veszteséget szenvedett el, szemben a tavalyi 5,21 milliárd koronás, azaz részvényenként 1,56 koronás nyereséggel.
A hatalmas mínusz főként az amerikai Vonage felhőalapú kommunikációs szolgáltató felvásárlásával kapcsolatos 31,9 milliárd koronás goodwill-értékvesztésre vezethető vissza, ám anélkül is, csupán 1,4 milliárd korona lett volna az adózott profit.
Nem adunk 2024-re semmiféle iránymutatást, annyira bizonytalan a piac talpra állása
– mondta Carl Mellander pénzügyi igazgató a Reutersnek. Hozzátette, a vállalat 12 milliárd koronára emelte a korábban bejelentett, 11 milliárd svéd koronás idei költségmegtakarítási célját, aminek keretében 8500 alkalmazottját ereszti szélnek.
„Bebizonyítottuk, hogy a költségcsökkentésben jók vagyunk. Ha a piac és a pénzügyi teljesítményünk megkívánja, további megszorításra is képesek leszünk” – fogadkozott a menedzser.
Észak-Amerikában az Ericsson hálózati eszközeinek értékesítése 60 százalékkal csökkent éves összevetésben, mivel a távközlési vállalatok visszafogták megrendeléseiket.
A régió most már csupán a cég forgalmának 23 százalékát adja a korábbi 48 százalékkal szemben. Indiában viszont az elmúlt negyedévben megnégyszereződtek a svéd vállalat eladásai, és mintegy 10 milliárd koronára nőttek, ám jövőre itt is lassulást várnak.
A cég ugyanis rekordsebességgel építkezik idén a szubkontinensen, és a 2024-re betervezett munkák egy részét is előrehozta 2023-ra, így jövőre csökkennek a volumenek. A Közel-Keleten azonban érdekes módon az Ericsson már látja a növekedés visszatérését.
A hírekre az Ericsson részvényárfolyama közel 9 százalékkal, 49 svéd korona környékére esett a stockholmi tőzsdén. A papírokat amúgy a Refinitiv elemzői konszenzusa 60 koronás medián célár mellett tartásra ajánlja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.