BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háborús hírek ellenére is jól tartotta magát a forint árfolyama a héten

Sávon belül maradt az euró-forint, így egyelőre mindkét irány nyitott a magyar fizetőeszköz előtt.

A múlt heti teljesítménye láttán úgy tűnhetett, hogy ezen a héten tovább szkanderozhat a formába lendült forint. Ezt a felhőtlen szcenáriót azonban felülírta a hétvégén kitört izraeli háború. Hét elején a magyar fizetőeszköz az euróval szembeni erős támaszokról, 385-386 közeléből a sávplafonig pattant, de a 389-nél feszülő ellenállás megfogta a forintgyengülést. És a dollárerősödéssel járó feszült piaci hangulat ellenére sem lépett ki ezen a héten ebből a sávból az euró-forint. Pénteken 387,95-nél zárt a kurzus.

Hungarian,Forint,,Woman,Holds,Wallet,With,Money,In,Hand,,Financial
Fotó: Shutterstock

A CIB elemzői is azt emelték ki, hogy az október első napjaiban tapasztalt volatilis hullámvasutazást követően a forint árfolyama minimális mozgást mutatott a héten. Az euró-forint 386 és 388 között ingadozott. A gázai konfliktus okozta globális kockázatkerülés ellenére, keddtől kezdve szerény forinterősödést láthattunk. A globális kockázati étvágy csökkenése az egész régióra hatott. Bár a román lej és a lengyel zloty erősödött a magyar forinttal szemben, míg a cseh korona kissé gyengült. 

A forint rövid távú kilátásai

Ami a rövid távú kilátásokat illeti, a CIB szerint a nemzetközi kockázati hangulatban bekövetkező elmozdulások, különösen a dollár teljesítménye és az MNB jövőbeli kamatpályája lehet a fő forintmozgató tényező. Például a  vártnál alacsonyabb október végi kamatcsökkentés, mondjuk csak 25 bázispontos vágás esetén az euró-forint áttörheti a 380-as szintet, de az alapforgatókönyv szerint év végére 385 körüli árfolyamra számítanak, amit felülírhat a dollár erősödése.

A forint mérsékelt árfolyam reakciójában az is szerepet játszhatott, hogy ugyan az izraeli konfliktus hatására jól láthatóan pattantak a tőzsdéken a kurzusok, így drágult az olaj, erősödött a dollár, de ezek a mozgások nem tudták átrajzolni a hosszabb piaci hullámokat. 
 

 

Kedden a magyar inflációs adat még a sávplafon közelében marasztalta a forintot. A hazai infláció alakulása ugyanis óvatos kamatcsökkentésre kínál alkalmat az MNB számára, s a kamattartalom csökkenése óhatatlanul gyengíti a forintot. 

Szerdán és csütörtökön az euró-forint már ismét a forint erős oldalán húzódó technikai szinteket tesztelte, a trendvonal és a mozgóátlagok találkozásánál, a 385-386-os támaszzónában. 

A forint erejét mutatja, hogy az euróval szemben csak kisebb felszúrással reagált a csütörtök délutáni vártnál élénkebb amerikai inflációs adatra. Ami növeli az idei plusz egy kamatemelés esélyét a tengerentúlon, s ezáltal erősíti a dollárt. Márpedig a dollár erősödése jellemzően aláássa a feltörekvő piaci devizák kurzusát, köztük a forintét is.

A pénteki borús nemzetközi befektetői hangulatban ugyan gyengült a magyar fizetőeszköz, de sávon belül zárt az euró-forint, vagyis továbbra is mindkét irányba nyithat a kurzus a jövő héten.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.