A részvények és a kötvények mellett a tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) is kiemelkedő évet tudhatnak maguk mögött. A költséghatékony és diverzifikált befektetési lehetőséget kínáló és emiatt a kisbefektetők körében is kedvelt eszközökben globálisan fialtatott vagyon 20 százalékkal nőtt 2023-ban, meghaladva a 11,1 ezermilliárd dollárt az LSEG Lipper adatai szerint.
Az 1886 milliárd dolláros bővülés javát, 1029 milliárd dollárt a piaci hozamok szállították, a 2022-es szűk esztendő után tavaly ugyanis a részvény- és a kötvénypiacokon is termett babér a befektetőknek.
Az utóbbiak is kitettek magukért, összesen 857 milliárd dollár értékben bevásárolva a különböző, tőzsdén kereskedett alapokból.
Mivel a legnagyobb összvagyonnal toronymagasan a részvény-ETF-ek rendelkeznek, nem meglepő, hogy ezek voltak 2023 slágertermékei is globálisan 527 milliárd dolláros értékesítéssel. A kötvényalapok is tekintélyes, 306 milliárd dollár friss tőkét szívtak fel, amit a befektetők kamatcsökkentési várakozásai is tápláltak.
A magas kamatkörnyezetben jól teljesítő pénzpiaci ETF-ek mintegy 20 milliárdos nettó értékesítéssel zárták az évet, és az alternatív ETF-eknek is jutott közel 11 milliárd dollár új befektetés. A világviszonylatban sem túl sok vagyonnal rendelkező ingatlanos termékeknél érdemi tőkemozgás nem volt. Két termékkategóriának a piaci felhajtóerő mellett is szűkös éve volt, a vegyes ETF-ekből egymilliárd, az árupiaci eszközökből pedig 8,4 milliárd dollárt váltottak vissza a megtakarítók.
A globális ETF-piacot továbbra is az amerikai szolgáltatók uralják, a világ legnagyobb vagyonkezelője, a BlackRock ezen a téren is piacvezetőnek számít iShares termékeivel, amelyekben összesen 3,55 ezermilliárd dollárt kezelnek. Az ugyancsak amerikai Vanguard és a State Street Global Advisors ETF-üzletága 2,52, illetve 1,3 ezermilliárd dollár kezelt vagyonnal rendelkezik. A legnagyobb európai ETF-szolgáltató, az Amundi csupán a hetedik a globális rangsorban mintegy 250 milliárd dollár értékű eszközállománnyal.
A BlackRock ETF-jeibe csaknem 190 milliárd dollárt fektettek be 2023-ban, a második helyen befutó Vanguard ennél három milliárddal alacsonyabb beáramlást regisztrált. A harmadik legfoglalkoztatottabb ETF-szolgáltató, a State Street termékeibe 89 milliárd dollárt vittek a befektetők.
A piaci koncentráció meglehetősen nagy, a húsz legnagyobb szolgáltatónál kötötték le a szektorba érkező tőke 85 százalékát, 729 milliárd dollárt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.