Lefordultak a Raiffeisen Bank (RBI) részvényei hétfőn a bécsi tőzsdén arra a hétvégi hírre, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának magas rangú tisztviselője, Anna Morris szankciókkal fenyegette meg az osztrák pénzintézetet.
A részvények napközben több mint tizenkétszázalékos mínuszban is jártak. Miután azonban az RBI cáfolta az EUobserver értesülését, kissé feljebb araszolt a kurzus, de a legutóbbi 18,4 eurós árfolyam még így is 8,3 százalékkal marad el a pénteki záróértéktől.
Az EUobserver egyébként a hír felröppenését követően azt is megkérdezte az amerikai pénzügyminisztériumtól, hogy Morris bekopogtat-e az OTP Bank ajtaján is Budapesten, ám erre egyelőre nem érkezett válasz.
A Raiffeisen Bank International cáfolta az amerikai pénzügyminisztérium állítólagos szankciókkal való fenyegetéséről szóló híreket – írta az osztrák Der Standard hétfőn, a bankot idézve.
Hamisak azok a médiaértesülések, amelyek szerint az amerikai pénzügyminisztérium konkrét szankcióval fenyegette volna meg az RBI-t
– közölte az osztrák sajtóval a bank.
Az RBI azt is cáfolta, hogy az amerikaiak egyáltalán a szankciók megsértésével vagy kijátszásával vádolták volna a bankot.
„Az amerikai pénzügyminisztérium inkább azt tette egyértelművé egy általános nyilatkozatban, hogy az orosz szankciókat megsértő vagy kijátszó pénzintézetek kizárhatók az amerikai pénzügyi rendszerből, ám a Raiffeisen Bank átfogó és szilárd megfelelés-ellenőrzési rendszerrel rendelkezik, és természetesen betartja az összes alkalmazandó szankciót” – mondta az RBI szóvivője.
Thomas Unger, az Erste elemzője szintén nyugalomra intett hétfőn kora reggel, különösen azért, mert más médiumok nem erősítették meg az „EUobsverer” értesülését. „Javasoljuk, hogy várjuk meg, hogy más forrásból is a megerősítsék a hírt, mielőtt bármilyen következtetést vonnánk le” – mondta Unger.
Az mindenképpen tény, hogy a múlt héten az RBI-t meglátogatta az amerikai pénzügyminisztérium magas rangú munkatársa, Anna Morris. Az Egyesült Államok bécsi nagykövetsége pedig előzetesen közölte, hogy az amerikai hatóságok ezen a találkozón egy új szankciós hatóság hatáskörét is meg akarták vitatni. Eszerint
az orosz hadsereg finanszírozásában közreműködő bankokat ki lehetne zárni az amerikai pénzügyi rendszerből.
Az RBI közleménye szerint a találkozóra Morris európai körútjának részeként került sor, amelynek során az amerikai tisztviselő több pénzügyi intézménnyel és hatósággal tárgyalt az orosz szankciókról.
Ilyen megbeszélésekre az ukrajnai háború kitörése óta rendszeresen sor kerül
– magyarázta a bank. Emellett az RBI kezdeményezésére szakértői szintű eszmecserére is sor került az amerikai pénzügyminisztériummal Washingtonban.
Szintén tény ugyanakkor, hogy az ukrán Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség (NACP) az RBI-t felvette a „háború nemzetközi szponzorainak” feketelistájára. Fontos pénzügyi csatorna az osztrák bank az EU és Oroszország között – közölte pénteken Agiya Zagrebelska, a NACP szankciókért felelős igazgatója.
Mint ismert, erről a listáról a magyar kormány közbenjárására törölték az ukránok az OTP-t.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.