Nem túlzás azt állítani, hogy történelmi változás előtt áll a japán monetáris politika s ezen keresztül az egész japán gazdaság is. A várakozások szerint a japán központi bank, a Bank of Japan (BoJ) kedden véget vet a negatív kamatok időszakának – utolsóként a világ nagy jegybankjai közül –, és megemeli az irányadó rátát. Cikkünkben összefoglaljuk az előzményeket és azt is, hogy mi várható – ki jár jól, ki jár rosszul – a globális befektetési világban.
Szinte évtizedes hagyomány már a japánoknál, hogy laza, esetenként ultralaza monetáris politikával igyekeztek életet lehelni a gazdaságba; a népesség elöregedőben van, keveset fogyaszt, a japán gazdaság merev struktúrái akadályozzák az exportot – a nyereségességhez szükség van a gyenge jenre, folyamatos a defláció, a deflációs fenyegetés. Most végre úgy tűnik, hogy fordulóponthoz érkezett a gazdaság az importált infláció erőteljes bérnövekedést kényszerített ki, látótávolságban van a BoJ inflációs célja.
Egyszerűen megfogalmazva: te fizetsz azért, hogy a banknál elhelyezed a pénzed, ami nagyon erős ösztönző arra, hogy inkább költsd el. Ez egy meglehetősen radikális pénzpolitikai eszköz, amelyet a BoJ 2016-ban vezetett be, újabb eszközzel bővítve a defláció, vagyis az árcsökkenés elleni hosszú évtizedek óta folytatott harcot. A cél az volt, hogy a bankokat arra ösztönözzék, hogy pénzeszközeiket hitelezéssel hasznosítsák. A program kiegészült a jegybank agresszív eszközvásárlásaival, a cél az volt, hogy elárasszák pénzzel a gazdaságot.
A válasz felemás: Japánban talán segített megakadályozni a mélyebb deflációt. Végső soron azonban a koronavírus-járvány és az orosz–ukrán háború által előidézett kínálati sokk kellett ahhoz, hogy az energia, az alapanyagok és az élelmiszerek importköltségei meredeken emelkedjenek, ami az ország inflációját a központi bank által kitűzött 2 százalékos cél fölé emelte. A BoJ a világ utolsó olyan központi bankja, amely megtartotta a negatív kamatláb-politikát. A negatív kamat csökkentette a bankok jövedelmezőségét, és hozzájárult a jen gyengüléséhez, főleg úgy, hogy a világ nagy jegybankjai kamatemelési ciklusba kezdtek az infláció elleni küzdelem jegyében, csökkentve ezzel a japán deviza relatív vonzerejét. A gyenge jen tovább drágította az importot, aminek az árát a fogyasztók fizették meg, ugyanis a fizetésük nem tudott lépést tartani a megélhetési költségek emelkedésével.
A japán vállalatok jelentős béremelésekről állapodtak meg, ami felerősítette azokat a várakozásokat, hogy a magasabb bérek hatására a háztartások végre hajlandók lesznek költekezni. A jegybank pontosan erre várt: végre „valódi”, nem importált inflációs nyomás keletkezett a gazdaságban. A szakszervezetek az elmúlt évtizedek legmagasabb szintű bérnövekedéséről tudtak megállapodni a munkavállalókkal.
Ez lehet az első lépés a gazdaság önfenntartó növekedési pályára állítását célzó monetáris ösztönző intézkedések felszámolásában. A csökkenő árak évekig lefelé irányuló ciklusba zárták a gazdaságot, amelyben a vállalatok a versenyképesség érdekében még a nyereségük feláldozása árán is csökkentették költségeiket. Ez a lefelé irányuló spirál visszatartotta őket a beruházástól és a bérek emelésétől, vagyis beruházások híján a jövőjét kezdte el felélni a japán feldolgozóipar.
Most felcsillan a remény, hogy a beruházások, az árak és a bérek végre egyszerre növekednek.
A kormány és a központi bank bizonyos értelemben veszít, hiszen a magasabb kamatlábak növelik az államadósság kamatterheit, ezzel párhuzamosan a jegybanknál felhalmozódott alacsony kamatozású állampapír-állomány is veszteséget hoz: a magasabb kamatlábak leértékelik a csomagot. Ugyanakkor a bankrendszer a magasabb kamatok mellett nagyobb nyereséget tud realizálni a hitelezési tevékenységből, bár kötvényállományán a hosszú távú kamatok emelkedése miatt veszteséget szenved el. A várható jegybanki kamatemelés miatt veszítenek a jelzáloghitelesek is, hiszen a változó kamatozású konstrukciók miatt emelkednek a törlesztőrészletek – ez lehűti az ingatlanpiacot.
A magasabb kamatok erősítik a jent,
ezen keresztül csökkentik az importköltségeket, az importált élelmiszerek és energia olcsóbbá válik, ami segíti a háztartásokat. A másik oldalról viszont aláássa az exportőrök versenyképességét és erodálja a bevételeiket. A külföldre utazóknak az erős jen segít, míg a beutazó turisták számára Japán még a jelenleginél is drágább lesz.
Ha a BoJ kedden valóban megemeli irányadó kamatát, a következő nagy kérdés az lesz, hogy meddig tart a kamatemelési ciklus. Ueda Kazuo, a BoJ kormányzója már jelezte, hogy a bank hozzáállása egy ideig még alkalmazkodó marad. A monetáris politikai szlenget magyarra lefordítva ez azt jelenti, hogy nem várhatunk olyan kamatemelési sorozatot, amelyet az elmúlt években az Egyesült Államokban vagy az eurózónában tapasztalhattunk. A BoJ árgus szemekkel figyeli majd, hogy a magasabb kamatszint miként hat a fogyasztásra, nagyon óvatosan, erre való tekintettel szigorít majd.
A hazai pályán lévő, hosszú évekig tartó kamat- és hozamszűke arra kényszerítette a japán befektetőket – főleg az intézményieket–, hogy külföldi eszközökben keressenek magasabb megtérülést. Becslések szerint a globális tőkepiacokra 3 ezermilliárd dollár értékű jen áramlott a hozamvadászat jegyében.
A biztosítók, nyugdíjalapok, bankok és vagyonkezelők 2,4 ezermilliárd dollár értékű külföldi kitettséggel rendelkeznek.
A több (ezer)milliárdos kérdés az, hogy a magasabb japán kamatszint hatására beindul-e a tőke repatriálása. Annak a valószínűsége, hogy tömegesen megindul haza a japán tőke, igen csekély. Becslések szerint a külföldi kihelyezések átlagos hozama 5 százalék körüli, így a befektetők ingerküszöbét aligha üti át, ha a BoJ 10-20 bázisponttal emeli irányadó kamatát. Elemzői várakozások szerint komolyabb tőkerepatriálásra csak akkor lehet számítani, ha a 20 éves japán államkötvények hozamai megközelítik a 2 százalékot, ehhez durván 50 bázispontos emelkedésre lenne szükség a hosszú hozamokban – ez egyelőre a beláthatatlan jövő kategóriájába tartozik.
A jobb híján angol kifejezéssel carry trade-nek nevezett jelenség kedvelt stratégia a tőkepiacokon. A lényeg a következő: keress egy olyan devizát, amelyben nagyon olcsón tudsz eladósodni, tipikusan ilyen a japán jen, hiszen a negatív kamatok időszakában nyilván olcsó a hitel. Ezt fektesd be egy magasabb kamatozású devizába vagy abban denominált eszközbe, például amerikai állampapírba vagy részvénybe. Az így keletkező haszonból aztán kényelmesen fizesd vissza a jenhitel költségeit, a tisztes hasznot pedig vágd zsebre.
A jen évtizedek óta a legkedveltebb carry trade deviza. Az ilyen ügyletek általában rövid távúak, rendkívül jövedelmezők, ugyanakkor fokozottan érzékenyek a kamat- és árfolyamok akár legapróbb változásaira.
Egy 3 hónapos dollár-jen carry trade decemberben éves szinten 7 százalékot hozott, ami most hirtelen lecsökkent 5 százalékra,
mivel a kamatemelési várakozások hatására drágult a jen a zöldhasúval szemben, és emelkedtek a japán hozamok is. A carry volumenét nagyon nehéz megbecsülni. Japán rövid lejáratú külföldi hitelnyújtása összességében 500 milliárd dollár körül mozog, ez nagyjából annyi lehet, mint a fennálló carry trade ügyletek értéke. A UBS számításai szerint az elmúlt két-három évben
a dollár és a jen közötti kamatkülönbség 10 bázispontos változása nagyjából 1 százalékos dollár-jen árfolyam-elmozdulást eredményezett.
Vagyis az nem kérdés, hogy a carry szempontjából a jen kevésbé lesz vonzó, ha kamatot emel a BoJ, a kérdés csak az, hogy milyen várakozások épülnek ki a piacon a további monetáris szigorítással kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.