Hatalmas elánnal folytatja az Eni úgynevezett szatellitstratégiája tovább építését – derült ki az olasz energetikai vállalat hétfő reggeli közleményéből, amely szerint újabb két részlegét, ezúttal indonéziai és elefántcsontparti gáz- és olajipari projektjeit szervezi külön-külön vállalatokba, módot adva a finanszírozó partnerek célzott beszállására, illetve saját tőkéje átcsoportosítására az alacsony szén-dioxid-kibocsátású tevékenységet végző üzletágaiba.
Indonéziában a Reuters szerint egy földgázkitermelési központot akarnak létrehozni, amiben a nemrégiben feltárt Geng North-1 lelőhelyet, valamint a Chevrontól átvett, illetve a Neptune Energy felvásárlásával megszerzett eszközeit fogná össze. Elefántcsontparton pedig márciusban felfedezett jelentős tengeri lelőhelye és az óriási Baleine-mezőn folyó olaj- és gáztermelő egységei kerülnének közös vállalatba.
Az ágazatban egyedülálló stratégia persze az Eninél nem újdonság, hiszen a céget már 10 éve vezető Claudio Descalzi kedvenc vesszőparipája a működési területek különböző leányvállalatokba, azaz az anyavállalat körül keringő szatellitekbe szervezése, ami lehetővé teszi, hogy olyan befektetők is beszálljanak a megújulóenergia-projektekbe, akik viszolyognak a fosszilis energiától, vagy az utóbbi területre éppen a rájuk vonatkozó ESG-szabályok miatt nem merészkedhetnek. Ugyanez vonatkozik a hitelezőkre, mivel számos bank és pénzügyi cég szabályzata zárja ki, hogy például kőolajfinomítást finanszírozzanak.
Az összefüggés ugyanakkor fordítva is igaz, lévén más befektetők viszont kifejezetten a magasabb megtérülésű hagyományos energetikába akarnak befektetni, és közömbösek a trendi zöldenergiával szemben, amely kevesebb osztalékkal kecsegtet.
Az elmúlt években az olasz energiamulti már leválasztotta a kiskereskedelmi és megújuló energiaforrásokkal foglalkozó Plenitude-ot – amelyben egy részvénypakettet már át is adott a svájci Energy Infrastructure Partners alapnak –, valamint a bioüzemanyagokkal foglalkozó Enilive-ot, amelynek még nem kelt el a kisebbségi részesedése. A svájciakkal kötött ügylet egyébként 10 milliárd euróra, vagyis idei évre várható nyeresége mintegy tízszeresére értékelte a Plenitude-ot, míg az egész csoport tőzsdei értéke csak a profit 3-4-szeresét teszi ki.
Az Eni a Plenitude-ot és az Enilive-ot is tőzsdére kívánja vinni, amiből 2024-27 között 4 milliárd eurót tenne zsebre a tervek szerint, miközben további 4 milliárd fosszilis energiával foglalkozó szegmensei leválasztásából és IPO-jából (tőzsdére lépéséből) folyhatna be.
Éppen a múlt hónapban állapodott meg amúgy az Eni, hogy egyesíti brit északi-tengeri olaj- és gázipari tevékenységeit a londoni tőzsdén jegyzett izraeli Ithaca Energy ITH vállalattal, cserébe a vállalat 38,5 százalékos részvénycsomagjáért. A közel egymilliárd dollár értékű ügylet révén az Eni csökkenthette tőkekiadásait, ráadásul osztalékot is kaphat az Ithacától.
A sort pedig hamarosan a bioműanyagokat gyártó Novamont, majd egy szén-dioxid-leválasztással és -tárolással foglalkozó vállalat folytathatja.
Az elemzők vegyesen ítélik meg az Eni stratégiáját. Míg Lydia Rainforth, a Barclays európai energiaipari elemzője szerint növeli a csoport tőkevonzó képességét, és például az Enilive IPO-ja katalizálhatja az Eni részvénykurzusát, Biraj Borkhataria, az RBC elemzője szkeptikusabb, szerinte a befektetőket csak az győzné meg, ha a leválasztásokból befolyó extra bevételekből részesülnének.
Az Eni különben március közepén javított ugyan osztalékpolitikáján, és 2024-ben felpörgeti saját részvényei vásárlását is, ám a csoport pénzügyi igazgatója nemrégiben elutasította az elidegenítésekhez kapcsolódó rendkívüli osztalék ötletét.
A hírre az Eni részvényei nem reagáltak érdemben, az árfolyam 0,3 százalékkal, 15 euró fölé emelkedett, idén viszont eddig összességében 2 százalékkal csökkent.
Az LSEG elemzői konszenzusa vételre ajánlja a papírt 17,4 eurós medián célár mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.