Az első negyedévében a gyógyszeripari bevételek 200 milliárd forintra (515 millió euró) emelkedtek a Richternél, ez éves szinten 13 százalékos növekedést jelent – derül ki a társaság keddi gyorsjelentéséből.
Az árfolyamváltozásokat kiszűrve a bevételek növekedése 16 százalékos volt, ami a 2024-es pénzügyi évre vonatkozó előrejelzés-tartomány felső sávjába esik. A beszámolási időszakban az árfolyamváltozás közel 3 százalékpontos eltérést okozott az éves szinten 19 százalékkal gyengébb rubelnek betudhatóan (ami elsősorban a General Medicines üzletágat érintette), ezt csak részben ellensúlyozott a gyengébb forint.
Bár a szállítások ütemezése, valamint a nagykereskedők által végrehajtott készletleépítések, és -feltöltések hatással voltak az árbevételre, a legtöbb kulcsfontosságú termék esetében összességében jelentős forgalmat tapasztalt a társaság. Az első negyedévben a CNS és a nőgyógyászati üzletág maradt a növekedés fő hajtóereje (mindkettő 20 százalék feletti, árfolyamszűrt növekedést ért el), míg a biotechnológia üzletág bevételei – az alacsonyabb bázisnak köszönhetően – szintén megugrottak.
A CNS (neuropszichiátria) üzletág 2024 első negyedévében továbbra is rendkívül erős teljesítményt nyújtott. Az AbbVie által forgalmazott Vraylar árbevétele 24 százalékkal nőtt, a Reagila értékesítése pedig 35 százalékkal emelkedett. A két készítmény ugyanaz, előbbi márkanév alatt forgalmazzák az Egyesült Államokban, utóbbi alatt pedig minden máshol.
A nőgyógyászati üzletág 2024 első negyedévében a növekedés hajtóerejének bizonyult a Kínában, valamint a latin-amerikai és az észak-amerikai országokban elért nagyon erős teljesítménynek köszönhetően. A hagyományos nőgyógyászati portfólió lényeges növekedést generált, és az új termékek (mint a Drovelis és a Ryeqo) értékesítésének felfutása is meggyőző maradt.
A biotechnológiai üzletág bevételei éves szinten 46 százalékkal ugrottak meg.
A General Medicines üzletág esetében a gyengébb rubel és a bázisidőszakhoz képest enyhébb influenzaszezon egyaránt negatív hatást gyakoroltak, amin a forgalmazók készletleépítései sem segítettek. Ezt csak részben tudta enyhíteni a folyamatos új termékbevezetések pozitív hatása.
A klinikai pipeline-ban lévő valamennyi CNS-projekt tovább haladt, ami a K+F-költségek éves szintű növekedését okozta. A tocilizumab bioszimiláris programban sikeresen teljesítette a Richter a Fázis 1 vizsgálatokat a partnerünkkel való együttműködés keretében.
A bruttó fedezet (gyógyszergyártási szegmens) 13 százalékkal 141 milliárd forintra nőtt, a bruttó fedezeti hányad pedig a kedvezőtlen devizaváltozások ellenére 2024 első negyedévében marginálisan (0,2 százalékponttal) 70,2 százalékra javult.
A tisztított EBIT (gyógyszergyártási szegmens) elérte a 64 milliárd forintot (166 millió euró), ami 9 százalékos növekedést jelent éves szinten. Az árfolyamszűrt tisztított EBIT 178 millió eurót tesz ki, ami 17 százalékos növekedést takar, az egész évre vonatkozó előrejelzéssel összhangban.
Az EBIT 63,6 milliárd forint volt, mivel ebben az időszakban csak kisebb korrekciós tételek jelentkeztek.
Az (anyavállalat tulajdonosaira jutó) adózott eredmény 68,2 milliárd forint, 74 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakához képest.
A profit továbbra is rendkívül ingadozó a jelentős árfolyammozgások miatt,
ami az első negyedévben túlnyomórészt nem realizált árfolyamnyereségben mutatkozott meg (a működőtőke-tételeken), az egy évvel ezelőtti nagymértékű árfolyamveszteséggel ellentétben.
A szabad cash flow 53 milliárd forintot tett ki a negyedévében, de az akvizíciók (a Formycon tranzakció) és egy kisebb mértékű részvény-visszavásárlás a szabad cash flow nagy részét felemésztette, amely miatt csak kismértékű nettó pénzeszköz-felhalmozódás realizálódott. A következő negyedévben valószínűleg további lényeges pénzkiáramlási tételek várhatók, ideértve a 78,8 milliárd forintos osztalékfizetést (ahogy azt a közgyűlés jóváhagyta) és a korábban bejelentett Helm tranzakciót (amennyiben sikeresen lezárul az időszak során).
Meggyőzően kezdtük az évet, minden üzletágunk jól teljesít. A forgalmazók által végrehajtott készletleépítések és -feltöltések némi zajt okoztak az orosz, a kínai és még az amerikai adatokban is, de a mögöttes volumennövekedés általában erős volt, és a legtöbb kulcstermékünk egészséges ütemben növekedett. A K+F-költségek alacsony bázisról jelentősen emelkedtek, de ez összhangban van a terveinkkel, és klinikai programjaink előrehaladását mutatják.
Az erős első negyedéves eredmények alapján megerősítjük a 2024-es bevételi és tisztított EBIT előrejelzésünket. Két tranzakció van mögöttünk, és továbbiak vannak folyamatban, így az év vége előtt minden egyes üzletágban jelentős előrelépésre számítok.
Az árbevétel alakulása megfelelt az elemzői prognózisoknak, az adózott eredmény viszont 18 százalékkal magasabb lett a vártnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.