Kizárta a kamatemelés lehetőségét a múlt héten Jerome Powell Fed-elnök, de a piac által hónapok óta várt kamatcsökkentéshez sem kerültek közelebb a jegybankárok. A Wall Streeten egyre általánosabb a nézet, hogy valamiféle törékeny egyensúlyba kerülhetett a kamatszint. Ami azt a spekulációt erősítené, hogy hosszabb távon is magas szinten ragadnak a kamatok. Ebben az esetben óriásit tévedne a korábban nyári, most pedig őszi kamatvágásokban reménykedő piac.
Powell szerint a kamatok fékezik az amerikai gazdaságot, amit alátámaszt, hogy az állásajánlatok száma csökken, lassan közelít a járvány előtti szintekhez. De az amerikai gazdaságban dolgozók száma 168 millió fő volt idén áprilisban, szemben a pandémia előtti 164 millióval. Az adatokat nehéz összehasonlítani, mert Biden enyhítette a trumpi bevándorlás politikát, további a járvány miatt is volt egy visszapattanás, s ezek a hatások torzítják a munkaügyi statisztikát.
Elemzők szerint, az elmúlt
három év tömeges bevándorlása és a munkaerőpiacra visszatérő emberek kombinációja csökkentette a bérnyomást az amerikai gazdaságban.
Az is furcsa, hogy miközben a Fed kamatemelései hitelezési problémákat okoznak, ez nem hat a teljes vállalati körre. Amíg az alacsony jövedelmű ügyfeleket kiszolgáló cégek szenvednek, addig a fogyasztói kiadások összességében erősek. Sőt, a személyes fogyasztási kiadások idén márciusban tavaly január óta a leggyorsabb ütemben emelkedtek. Vagyis a kamatemelések nem fogják vissza a keresletet. És ami a legérdekesebb, hogy a vállalatok beruházásai is bővültek.
És ha mindez nem lenne eléggé zavarba ejtő, akkor elég rápillantani a nagy kockázatú, vállalati bóvli kötvények hozamfelárára, mely mára visszasüllyedt a Fed kamatemelési periódusának kezdetét megelőző szintre.
Az amerikai gazdaság a Fed-szigor hatására kétsebességes lett. A fogyasztók és a vállalatok jelentős része fuldoklik a magas kamattól, míg egy másik szintén jelentős rész, vígan prosperál és nagyban fogyaszt. Ez az ellentmondásos helyzet kialakított egy törékeny egyensúlyt, amikor
a fennálló kamatszint egyaránt ösztönöz és fékez, a Fed már kizárja a kamatemelést, de még óvakodik a kamatcsökkentéstől.
Annak ellenére is, hogy hónapok óta évtizedes csúcson stagnál a szövetségi irányadó ráta. Ha ez igaz, akkor a közeli kamatvágás reményét dédelgető piaci szereplők óriási tévedést áraznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.