Az elmúlt héten az amerikai 10 éves kötvényhozamok közel 30 bázisponttal, 4,6-ről 4,3 százalékra csökkentek, ami mögött a továbbra is erős, de a piaci várakozásokhoz képest kicsivel rosszabb munkaerőpiaci adatok húzódnak meg, és ez újra felerősítette az amerikai gazdaság soft-landing, azaz puha landolás szcenárióját.
Ebben segített az ISM szolgáltatószektor-indexe is, amely, bár lassuló tendenciát mutat, de komoly fékezés még nem látszik a gazdasági aktivitásban.
Ugyanakkor a Fed döntéshozói által kiemelten figyelt mag-, illetve szuper-maginfláció továbbra is jóval a toleranciasáv felett van, és kérdéses, hogy lejjebb mehet-e komolyabb gazdasági visszaesés nélkül.
Ebből a bizonytalanságból fakadóan pedig a Fed tovább nyújthatja a kamatcsökkentési ciklus megkezdését, és ha a kamatpálya magasabb szinten ragad, mint a piaci szereplők várakozása, az a kötvényhozamokat is feljebb lökheti.
További emelkedésre adhatnak okot a US treasury, azaz az amerikai pénzügyminisztérium legutóbbi kötvénykibocsátásai, amelyek a tervezetthez képest jóval szerényebbre sikerültek. Jól látszott, hogy a befektetők csak a jelenleginél magasabb felárral veszik meg az állampapírokat.
Hosszú távon a tartósan magasabb hozamok felé mutathat az egyre növekedő költségvetési hiány is, aminek a megoldására egyelőre nem mutatkozik akarat a kormányzat részéről. A megnövekedett kockázatok miatt hosszú távon a befektetők csak magasabb hozamon fogják finanszírozni az amerikai államadósságot.
Összefoglalva, jelenleg a piaci szereplők nagyon pozitívan vélekednek az amerikai gazdaság helyzetéről, illetve kilátásairól, de mind rövid, mind hosszú távon láthatók olyan kockázatok, amelyek miatt az amerikai hosszú hozamok visszapattanhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.