BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az amerikai nagyvállalati lobbi Trump adóterve mellett kampányol

Ezermilliárd dolláros kérdés az amerikai elnökválasztási kampányban a 21 százalékos társasági adókulcs sorsa. A demokraták 28 százalékot akarnak, a republikánusok 15 százalékot. Minden egyes százalék 130 milliárd dollárt jelent. A nagyvállalatok több tízmillió dollárt költenek lobbira.

Már áprilisban sejteni lehetett, pedig akkor még csak az amerikai középosztály adókedvezménye volt terítéken, hogy az adózás témakörében várhatók a legnagyobb szócsaták az elnökválasztási kampányban. Most a jövő évtől változó társasági adókulcs kelt különös izgalmakat. Jelenleg 21 százalékos az amerikai társasági adókulcs, ám ha Biden és a demokraták nyernek, akkor 28 százalékra is nőhet, míg ha Trump és a republikánusok győznek, akkor akár 15 százalékra is csökkenhet a mérték. Joggal izgatott a Wall Street, mert ebben a vitában minden százalék 130 milliárd dollárt jelent, vagyis ezermilliárd dolláros a kérdés. 

Trump és Biden
Nagy csata dúl Trump és Biden között az adózás terén is / Fotó: AFP

 

Trump csökkentené, Biden növelné a társasági adó kulcsát

Biden elnök 28 százalékos kamatterve lemorzsolná a republikánusok 2017-es kamatcsökkentésének felét, és

az amerikai vállalati adókulcsot a legnagyobb gazdaságok táborában a legmagasabb kulcsok közelébe tolná. 

Míg a szélsőséges republikánusok által követelt 15 százalékos kulcs 1935 óta a legalacsonyabb szintnek felelne meg,

jelentősen növelve a profitot és jutalmazva a részvényeseket. 

Donald Trump, a feltételezett republikánus elnökjelölt a múlt héten azt mondta a vállalati vezetőknek, hogy ő személyesen 20 százalékos arányt akar.

Miért akarnánk versenyképtelen helyzetbe hozni az amerikai vállalatokat? És ha ezt megtettük, miért várnánk, hogy befektetések érkezzenek az Egyesült Államokba?

– vetette fel Jon Moeller, a fogyasztási cikkeket gyártó Procter & Gamble vezérigazgatója. Moeller vezeti az üzleti kerekasztal adópolitikai érdekképviseletét, amely a múlt héten szervezett találkozót Trumpnak a nagyvállalatok vezetőivel. Emellett az érdekképviselet több tízmillió dolláros kampányt folytat Biden tervei ellen.

Vannak további adózási kérdések is

A vállalati adókulcsért folytatott küzdelem része azoknak a szélesebb körű adópolitikai kérdéseknek, amelyekkel a törvényhozók jövőre meg fognak birkózni, mivel a 2017-es adótörvény nagy része lejár. Terítéken van még a magánszemélyek adókulcsa, a gyermekek után járó adókedvezmény, az állami és helyi adókedvezmény, a vállalkozások adókulcsai és az ingatlanadó-mentesség.

Trump első ciklusa alatt adókedvezményekkel támogatta a vállalatokat, és most is jól járnának, ha újra nyerne. 

Sok vállalat szorgalmazta 2017-ben a társasági adó kulcsának 35 százalékról 25 százalékra mérséklését, hogy a kulcs a fejlett országok középmezőnyébe csússzon vissza. Végül Trump és a kongresszusi republikánusok 21 százalékra vágták az adót.

A középosztályt célozza egy másik adócsata: Biden 400 ezer dolláros kedvezményes adózási jövedelemhatára az amerikai háztartások alsó 97 százalékának nyújt adókedvezményt. Ezzel szemben a republikánusok 2017-es adótörvényének kiterjesztése, amit Trump ígér, minden jövedelmi osztályban csökkentené az adó mértékét, de a háztartások 9 százalékában növelné az adófizetés összegét, a kedvezményes kulcs törlése miatt. 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.