Erősen megszorongatják a dán Novo Nordisk gyógyszergyártót Kínában, ahol immár több mint tizenöt generikus készítmény vár arra, hogy az Ozempic nevű cukorbetegség elleni gyógyszerét és a Wegovy nevű fogyókúrás készítményét kiszorítsák a piacról. A valóban hatásos súlycsökkentő készítmények hatalmas üzleti potenciállal rendelkeznek, s a kínai piac különösen értékes ebből a szempontból, hiszen a világon ott él a legtöbb túlsúlyos vagy elhízott ember a hivatalos adatok szerint.
A becslések sem mutatnak jól, 2030-ra a túlsúlyosak számát 540 millióra, az elhízottaké pedig 150 millióra várják, azaz az ezredfordulós esetszám 2,8, illetve hét és félszeresére.
A dán gyógyszergyártó maximálisan ki akarja használni az ebben rejlő üzleti lehetőségeket, a kérdés csupán az, hogy mennyire és meddig hagyják ezt számára a kínai hatóságok és a helyi versenytársak.
Az Ozempic forgalmazását 2021-ben engedélyezték Kínában, tavaly 698 millió dollár értékben adtak el belőle, ez a megelőző évi összeg duplája. A Wegovy forgalmazási engedélyét az idén kaphatják meg a dánok. Sokáig azonban nem élvezhetik az ezzel járó kiváltságokat, ugyanis a két készítmény hatóanyaga, a szemaglutid szabadalmi védettsége 2026-ban lejár Kínában.
Sőt, egy számára kedvezőtlen bírósági döntés miatt még hamarabb elveszítheti a szemaglutidra vonatkozó exkluzivitást,
és ezzel Kína lehet az első olyan nagy piac, ahol lemondhat a gyógyszereire vonatkozó szabadalmi védettségről. Onnantól pedig szabad a pálya. A dán vállalat szemaglutid-szabadalma más kulcsfontosságú piacokon, például Japánban, Európában és az Egyesült Államokban évekkel később jár csak le.
Ez abból fakad, hogy a Novo Nordisk számos régióban határidő-hosszabbítást tudott elérni a hatóságoknál. Kínában ráadásul a Novo pereskedik a szabadalmi hivatallal, mert az 2022-ben a kísérleti adatok hozzáférhetőségével kapcsolatos hiányosságok miatt a szabadalmat érvénytelenítette, ám a határozata nem emelkedett jogerőre a dánok fellebbezése miatt.
A Novo minden követ megmozgat, hogy az igazát bizonyítsa és a dollármilliárdos üzletét megvédje. A jogvita a kínai legfelsőbb bíróság asztaláig jutott, de hogy ott mikor lesz döntés, arról ott sem tudtak semmi közelebbit mondani.
A Novo szóvivője azt mondta, hogy „üdvözli az egészséges versenyt”, és várja a bírósági döntést a szabadalmi ügyben, amellyel kapcsolatban minden további nyilatkozattól elzárkózott.
A szabadalmi jog korábbi lejáratának lehetősége sokakat felvillanyozott,
a Reuters által látott klinikai kísérleti adatbázisban szereplő adatok szerint legalább 11 kínai cég szemaglutid gyógyszerjelöltje van a klinikai vizsgálatok végső fázisában.
A legelőrébb a Hangzhou Jiuyuan Gene Engineering jár, amely már kifejlesztett egy kúrát, ez állítása szerint az Ozempicéhez hasonló klinikai hatékonysággal és biztonságossággal rendelkezik. A magánkézben lévő gyógyszeripari vállalat nem tett közzé hatékonysági adatokat, de nem állhat rosszul, ha áprilisban már a forgalmazási engedélykérelmet is benyújtotta a szakhatósághoz.
Várakozásai szerint készítménye 2025 második felében megkaphatja a jóváhagyást, de figyelmeztetett, hogy a Novo szabadalmának 2026-os lejárta előtt nem tudja majd kereskedelmi forgalomba hozni a gyógyszert, hacsak a bíróság nem hoz jogerős döntést a szabadalom érvénytelenségéről.
Az Ozempic generikus gyógyszerváltozatait fejlesztők közül a klinikai vizsgálatok végső fázisában van még
A CSPC májusban közölte, hogy a szemaglutid cukorbetegség elleni gyógyszerének engedélyét 2026-ra várja.
Amint kibővül a piac az engedélyezett generikus készítményekkel, és azok minőségben és hatásban is megközelítik vagy elérik a Novo Nordisk termékeit, máris lefelé indulhatnak az árak.
A Goldman Sachs elemzői 25 százalékos áresést valószínűsítettek egy korábbi tanulmányukban.
A heti adagolású, 3 milliliteres kiszerelésű Ozempic injekció 100 dollárba kerül az állami ellátórendszeren keresztül
– mondta a Reutersnek Karan Verma, a Clarivate egészségügyi információs szolgáltató adatelemzője.
Az árverseny közeledtével és kiszélesedésével a Novo vezetése is tisztában van, azt viszont kétlik, hogy az új jelentkezők a megfelelő mennyiségben tudják majd a hatóanyagot előállítani. A kínaiakat ismerve ez a kétely nem tűnik túl megalapozottnak.
A Novo Nordisknak azonban fél szemmel az amerikai riválisára is figyelnie kell, a Eli Lilly Mounjaro nevű cukorbetegség elleni gyógyszerét a múlt hónapban engedélyezték Kínában, míg a Wegovynak konkurenciát jelentő, az Amerikában Zepbound néven forgalmazott fogyókúrás gyógyszerének kínai engedélyezése idén vagy a jövő év első felében várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.