BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem csak a nemzetközi, a kínai tőke is menekül Kínából

A távol-keleti országban évek óta gyűlnek a gondok gazdasági, geopolitikai és politikai oldalon is, a kilátások pedig továbbra sem javulnak kellően. A kínai folyamatok már nem csak a nemzetközi befektetők számára alakulnak ijesztően.

Soha korábban nem látott mértékben menekül a tőke Kínából: a Bloomberg adatai szerint az idei második negyedévben történelmi rekordot jelentő 15 milliárd dollárt vontak ki a távol-keleti országból a külföldi befektetők, ezzel két egymást követő negyedévben is csökkent a külföldi befektetések nagysága Kínában. Az elemzők véleménye szerint a tőkekivonás elsődlegesen a kínai gazdaság talpra állásába vetett hit folyamatos csökkenésének tudható be, viszont az országot övező geopolitikai feszültségek jelentőségét sem érdemes alábecsülni a kérdésben.

kínai befektetés, kína,
Katasztrofálisan alakul a kínai FDI / Fotó: NurPhoto via AFP

Lesújtóan fest a kínai FDI alakulása

Amennyiben az idén eddig megfigyelt trend az év hátralévő részében is folytatódna, az azt jelentené, hogy az adatgyűjtés 1990-es elindulása óta először negatívba fordulna a Kínába irányuló FDI (közvetlen külföldi tőkebefektetések) áramlása, azaz a nemzetközi befektetők több pénzt vonnának ki az országból, mint amennyi befolyik a világ második legnagyobb gazdaságába. FDI-nak a tőkebefektetések egészen széles skálája tudható be, egy pékség határon túli megnyitásától egy járműgyár létesítéséig bezárólag.

A Kínába irányuló külföldi befektetések 2021-ben érték el a csúcspontjukat, abban az évben 344 milliárd dollár áramlott be az országba, azóta viszont gyakorlatilag behúzta a kéziféket az FDI-áram, tavaly már mindössze 

az eddigi legrosszabb éves értéket jelentő, alig 50 milliárd dollár folyt be a kínai piacra. 

Az hogy a mélyrepülés idén is folytatódik, csattanós pofonként érheti a kínai kormányt, mely az elmúlt időszakban egyre több és több eszközt vetette be annak érdekében, hogy a külföldi tőkét az országba csábítsa. A kormányzat ezzel alig titkoltan azt is el szeretné érni, hogy az amerikai tiltások ellenére továbbra is bejussanak a fejlett technológiáik a nagy fal mögé.

A külföldi tőke beáramlásának történelmi mélypontra apadásával párhuzamosan viszont soha nem látott magasságba futott a kínaiak által külföldön befektetett tőke nagysága is: a kínai cégek és egyének tavaly 71 milliárd dollárt fektettek be más országokban, 80 százalékkal többet, mint egy évvel ezelőtt, 

így nem csak a külföldi, de a kínai tőke is menekülni látszik Kínából.

Ennek a kiváltó okai között pedig 

sok minden megbújhat.

Kivétel az állampapírok, de még ez is aggasztó

A kínai állampapírokat ugyanakkor erőteljesen vásárolták a gazdaság állapota miatt kamatcsökkentésekben bízó befektetők, olyannyira, hogy a forró pénzektől tartó hatóságok a hírek szerint a háttérből be is avatkoztak, lassítandó a beáramlást.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.