A vállalati hitelállomány csaknem fele devizahitel, amire tíz éve nem volt példa. A jelenség hátterében részben a forint gyengülése, részben a túlságosan drága forinthitelek állnak, ami helyett egyre több vállalkozás inkább devizában adósodik el – derül ki a Bank360 szerdai írásából.
Az összefoglaló idézi a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatait, mely szerint június végén a teljes vállalati hitelállomány 12 780,6 milliárd forintot tett ki, ami történelmi csúcs, ám az idei évben bekövetkezett 234 milliárd forintos növekedés közel háromnegyede csupán a devizahitelek árfolyamváltozása miatt következett be, hiszen
míg az idei év elején egy euró 382 forintba került, addig ma már körülbelül 395 forintot kell adni egy euróért.
A 6297,2 milliárd forintos vállalati devizahitel-állományhoz azonban az árfolyamváltozás mellett az is hozzá járult, hogy idén a cégek az alacsonyabb kamatok miatt jóformán csak devizaalapú hiteleket vettek fel. Míg a cégek 510 milliárd forintnyi devizahitelt vettek fel, addig a forinthitelekből 442,2 milliárd forintnyi nettó törlesztés történt.
Mindennek hatására ma a vállalati hitelek 49,3 százaléka devizaalapú, miközben ez az arány 2021 végén még csak 37 százalék volt. A Bank360 összefoglalója szerint ennek oka az államilag támogatott hitelprogramok szűkössége és a piaci alapú forinthitelek drágasága.
Az utóbbiak referenciakamata ugyanis a BUBOR, mely 2022–2023 fordulóján 16-17 százalék körül tetőzött, igaz, ma már csak 6,54 százalék.
A vállalati hitelek piacán utoljára az első Növekedési Hitelprogram (NHP) felfutása előtt volt hasonlóan magas a devizahitelek aránya. Az MNB 2013 áprilisában jelentette be az NHP első szakaszát, amikor a devizahitelek aránya még 57 százalék volt. A devizahitelek aránya 2009 márciusában tetőzött, főleg a forint mélyrepülése következtében megközelítette a 63 százalékot ez a mutató. Az NHP első szakasza után azonban a devizahitelek aránya 50 százalék alá csökkent, sőt 2021-re már a 40 százalékot sem érte el.
Devizahitelt főként olyan vállalkozásoknak érdemes felvenniük, melyek jelentős devizabevétellel rendelkeznek, például exportálnak vagy devizaalapon értékesítenek Magyarországon. Az utóbbira példák az ingatlanpiac egyes szereplői, amelyek euróban adják meg a bérleti díjakat. A forintbevételű cégek ugyanakkor jelentős árfolyamkockázattal néznek szembe, ahogy a 2008–2009-es pénzügyi válság előtt devizában eladósodott jelzáloghitelesek.
Az MNB adatai szektorszinten is bemutatja a vállalati hitelezést. Ebből kiderül, hogy a mezőgazdaságban 670-ről 660 milliárd forintra csökkent a hitelállomány, noha az NHP kifutása óta ez a szektor is felvett 100 milliárd forintnyi devizahitelt. A korábban főként forinthitelekben gondolkodó élelmiszeriparban is nőtt a devizahitel-állomány aránya, miközben a teljes tartozás csökkent. Ugyanakkor
a mindig is exportra termelő, főként korábban is devizában eladósodó vegyipar, kőolaj- és gyógyszeripar hitelállományának nagyobbik fele továbbra is deviza, és a 637,1 milliárd forintnyi állomány történelmi csúcs.
A villamosenergia-, gáz- és gőzellátás, légkondicionálás ágazat, valamint a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás főként devizahitelekből növekszik, ahogy devizahitelekre álltak át a szállítás-raktározással és az ingatlanügyekkel foglalkozó vállalkozások is. A forinthitelekre alapozó építőiparban ugyanakkor megtorpant a hitelállomány növekedése, míg a főként szintén forintalapon eladósodó kereskedelemben csökkent a tartozások összege.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.