Az olajár drasztikus esésére reagálva keddre gyakorlatilag összeomlott az orosz rubel, amely a járvány okozta kockázatkerülés miatt már egy hónapja mérsékelten gyengült. Az euróval szembeni keresztárfolyam csak tegnap 11 százalékos mínuszban volt, a dollárral összevetve 4 százalékos a zuhanás.
A rubel négyéves mélypontra ért mindkét deviza ellenében, utoljára 2016 elején volt ezeken a szinteken, amikor az olajpiaci lejtmenet és a nemzetközi szankciók egyszerre sújtották az országot.
A jegybank már lépett is: közölte, hogy öt év után újra megjelenik a devizapiacon, és
gigantikus, 570 milliárd dollárra hizlalt devizatartalékát is beveti az árfolyam stabilizálása érdekében.
Azt azonban nem hozták nyilvánosságra, mennyi rubelt vesznek, és meddig tart a program. Alekszandr Novak olajminiszter mindenesetre magabiztosan nyilatkozott: a következő hat-tíz évben az ország költségvetése akár 25-30 dolláros olajár mellett is stabil marad.
A rubelhez hasonlóan nyomás alá kerültek a közel-keleti olajmonarchiák devizái is, de ezeknek a jegyzését a helyi jegybankok állapítják meg, így a fizetőeszközök nem tudtak az oroszhoz hasonlóan bezuhanni.
Az olajár megroppanása egyébként világszerte csökkentette a kockázatvállalási kedvet, és ez a fejlődő piaci eszközök, különösen a devizák árfolyamában erősen érződött.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.