A z év eleje óta 0,45 százalékponttal, 0,61 százalékra emelkedett a budapesti bankközi kamatláb (Bubor) – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatközléséből. A Világgazdaság számításai szerint
a csaknem fél százalékpontos emelkedés egy most igényelt, húszéves futamidejű, változó kamatozású hitelnél 2239 forintos törlesztőrészlet-emelkedést jelent, 54 ezer forintról 56 ezer forintra, a teljes visszafizetendő összeg 537 ezer forinttal emelkedhet.
Az MNB adatai szerint mostanra számottevően csökkent a változó kamatozású kölcsönök aránya: az új lakáshitelek 68 százaléka legalább öt évre rögzített kamatozású, ezen belül a tíz évnél is hosszabban (jellemzően teljes futamidőre) fixált kölcsönök hányada 13 százalék. A rögzített kamatozású kölcsönök népszerűsége nem véletlen, az MNB már évekkel ezelőtt figyelmeztetett arra, hogy a lakáshitel futamidejének időhorizontján jóval magasabb kamatokkal kell kalkulálni, a kölcsön stabilitását a kamatrögzítés biztosíthatja.
A Bubor emelkedése csak kevés lakáshitel-igénylőt érint, de a rögzített hitelek alapját képező BIRS (Budapest interest rate swap) szintén nőtt. A tízéves BIRS-ráta 1,55 százalékról 1,86 százalékra emelkedett, 1650 forinttal magasabb törlesztőrészletet kell fizetni a most igényelt kölcsönöknél, mint az év elején felvettek esetében. Ez 396 ezer forinttal magasabb teljes visszafizetendőt eredményez. Akinek már folyósították a rögzített kamatozású lakáshitelét, annak a kamatperiódus végéig nem kell tartania a törlesztőrészlet emelkedésétől.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.